Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już dziś, 16 października o godz. 19:00 w ramach 29. edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne, zapraszamy do ACKiM UMCS Chatka Żaka na spektakl "Do piachu" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego.
Ta niezwykła inscenizacja Teatru Polskiego z Bielska-Białej to nowoczesne spojrzenie na klasyczne dzieło Tadeusza Różewicza, które odważnie ukazuje prawdziwe oblicze życia partyzanckiego, dalekie od romantycznych legend.
"Do piachu" uznawane jest za jedno z kluczowych dzieł polskiej dramaturgii powojennej, a krytycy, tacy jak Jan Kott, określają je mianem jednego z najważniejszych dramatów o wojnie. Różewicz, czerpiąc z własnych doświadczeń, odkrywa przed widzem nieheroiczne, lecz brutalne aspekty wojennej codzienności – to opowieść o upodleniu i bezsensownej przemocy, które są częścią każdej wojny.
To kolejne podejście do tego dramatu na scenie Chatki Żaka. W 2003 roku Teatr Provisorium pod kierownictwem Janusza Opryńskiego zaprezentował spektakl, który zdobył uznanie krytyków oraz samego autora. Po 20 latach, z nową energią i perspektywą, twórcy ponownie podejmują się tego wyzwania, by przypomnieć, jak ważne jest pamiętanie o historii, zwłaszcza w obliczu współczesnych konfliktów zbrojnych.
Współczesne tło wojenne dodaje spektaklowi głębszego znaczenia, a pytania o moralność, strach i śmierć brzmią dzisiaj równie mocno jak w czasach, gdy Różewicz pisał swój dramat. To nie tylko spektakl – to zaproszenie do refleksji nad ludzką naturą.
Przedstawienie trwa 90 minut i jest dedykowane widzom powyżej 16. roku życia ze względu na poruszane tematy oraz efekty specjalne.
Po zakończeniu spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar.
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do głębokiej refleksji nad wojennymi losami i naszym człowieczeństwem.