Sukces pracowników Instytutu Nauk Biologicznych w programie Horyzont Europa

Z przyjemnością informujemy, że 1 października b.r. rozpoczęła się realizacja 4-letniego międzynarodowego projektu badawczego z programu Horyzont Europa, pt. „Curing contaminated and saline land with industrial crops and producing biomass for high-value applications” (akronim IASIS). Projekt realizowany jest w Instytucie Nauk Biologicznych pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Wójcik, prof. UMCS oraz prof. dr. Jaco Vangronsvelda. W skład zespołu badawczego wchodzą ponadto: dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS, dr hab. Jolanta Jaroszuk-Ściseł, prof. UMCS i dr hab. Piotr Sugier, prof. UMCS. Nasz uniwersytet jest partnerem w konsorcjum 17 jednostek z 7 krajów Europy (Grecja, Włochy, Holandia, Francja, Belgia, Portugalia, Polska), a koordynatorem jest Centre For Renewable Energy Sources And Saving Fondation (CRES) z Grecji. Dzięki udziałowi w tej inicjatywie, nasza uczelnia zyska niepowtarzalną okazję do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń z wiodącymi jednostkami badawczymi Europy. Budżet projektu dla UMCS wynosi 224 tysiące euro (blisko milion złotych).

Celem projektu jest opracowanie sposobów zagospodarowania terenów zanieczyszczonych metalami oraz zasolonych przy wykorzystaniu roślin o dużym potencjale przemysłowym – oleistych i włóknistych. Uprawa tych roślin na takich terenach przyniesie podwójne korzyści – przyczyni się do remediacji zanieczyszczonych / zasolonych gleb w procesie fitoekstrakcji, a wyprodukowana biomasa posłuży do produkcji wartościowych bioproduktów. Prace naukowców z naszego Instytutu będą polegały na opracowaniu strategii optymalizacji uprawy roślin na terenach zanieczyszczonych poprzez zastosowanie mikrobiologicznych i niemikrobiologicznych biostymulantów. Doświadczenia będą prowadzone na polu zanieczyszczonym metalami na Górnym Śląsku, a wyniki badań zostaną zestawione z analogicznymi eksperymentami prowadzonymi na zanieczyszczonych metalami glebach w innych krajach Europy.

Warto zaznaczyć, że jest to już drugi projekt międzynarodowy realizowany przez ten zespół badawczy. Poprzedni projekt pt. „Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production” (akronim GOLD) jest realizowany w ramach Programu Horyzont 2020, a dodatkowo pozyskał wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach "Premia na Horyzoncie 2" (Umowa nr 517561/PnH 2/2021). Realizacja tego projektu zakończy się w kwietniu 2025 r.

Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy pomyślnej realizacji działań projektowych!

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    14 października 2024