Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Tematem EU Green week jest przyroda i różnorodność biologiczna. W maju br. została przyjęta nowa unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 a w trakcie Europejskiego Zielonego Tygodnia położony jest nacisk na wkład, jaki różnorodność biologiczna może wnieść na rzecz społeczeństwa i gospodarki, a także na rolę, jaką może ona odegrać we wspieraniu odbudowy gospodarki na świecie po pandemii, umożliwiając tworzenie miejsc pracy i trwały wzrost gospodarczy. Dlatego też w tym roku tytułem europejskiego zielonego tygodnia jest „Nowy początek dla ludzkości i natury”.
Nasz Uniwersytet wspólnie z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w dniach 19 września – 23 października zaplanował szereg warsztatów i wykładów on-line w ramach projektu partnerskiego EU Green week pt. „Green week w Lublinie: Spacer Żywiołów – woda, ziemia, powietrze" (“Green Week in Lublin: Air, Earth and Water – a walk among elements”).
Oficjalną inaugurację wydarzenia w Centrum Spotkania Kultur rozpoczął Pan Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który podkreślił rolę zrównoważonego rozwoju, opartego na poszanowaniu środowiska naturalnego na rozwój gospodarki. Pan Sebastian Trojak opowiedział również uczestnikom o kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. „Lubelskie wspólnie dla pszczół”, która powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. W spotkaniu inaugurującym wzięli udział Pani Prorektor prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, Pani Dyrektor Centrum Spotkania Kultur Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz, Pani Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych prof. dr hab. Anna Jarosz-Wilkołazka oraz Pani Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS. Uczestnicy spotkania rozmawiali o pszczelarstwie, o przyszłości pszczół i o zagrożeniach dla życia owadów zapylających we współczesnym świecie z naukowcami zajmującymi się w swojej pracy naukowej tematyką pszczół – Panią dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS oraz Panem dr hab. Krzysztof Olszewski, prof. UP, a także z pasjonatem i opiekunem Artystycznej Pasieki Miejskiej, zlokalizowanej na dachu CSK, Panem Marcinem Sudzińskim.