Noc Biologów 2025 - serdecznie zapraszamy!

Noc Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS wpisała się już na stałe w kalendarz lubelskich imprez popularyzujących wiedzę i naukę. Zapraszamy naszych wieloletnich sympatyków oraz tych, którzy jeszcze u nas nie byli 10 stycznia 2025 roku.

Zapewniamy solidną porcję wiedzy i umiejętności w atmosferze dobrej zabawy oraz możliwość zajrzenia w najgłębsze zakamarki naszego Wydziału!

Oficjalne otwarcie Nocy Biologów z udziałem władz Uniwersytetu i Wydziału odbędzie się o godzinie 15.00 w „Galerii pod Palmą”.

Zajęcia w postaci wykładów, warsztatów laboratoryjnych, pokazów i wystaw przygotowali dla Państwa studenci i pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i to oni będą tego dnia Państwa przewodnikami.

Szczegółowy program oraz zapisy na stronie Nocy Biologów.

Prosimy śledzić dostępność miejsc do ostatniej chwili, ponieważ niektórzy z czasem rezygnują i miejsca mogą się zwolnić.

Dla tych, którzy nie mogą do nas przyjechać, mamy kilka wykładów online. Zapraszamy do ich wysłuchania! Wystarczy wejść w poszczególne linki:

Fascynujący mózg – godz. 10:00-11.30

Link do wydarzenia: KLIKNIJ

Prowadzi dr Aneta Unkiewicz-Winiarczyk, Katedra Fizjologii Zwierząt i Farmakologii

Przedstawiona zostanie krótka historia odkrywania tajemnicy mózgu oraz budowa i funkcje jego najważniejszych struktur.

Niewidzialni sprzymierzeńcy – jak działa mikrobiom człowieka – godz. 10:00-10:45

Link do wydarzenia: KLIKNIJ

Prowadzi dr Leszek Wawiórka; Katedra Biologii Molekularnej

Czy wiesz, że w Twoim ciele mieszka bilionowy świat mikroskopijnych organizmów, które wpływają na Twoje zdrowie, nastrój, a nawet decyzje żywieniowe? Na tym wykładzie odkryjesz fascynujące tajemnice ludzkiego mikrobiomu - niewidzialnej społeczności bakterii, wirusów i grzybów, które tworzą ekosystem kluczowy dla Twojego życia. Dowiesz się, jak dieta, stres czy antybiotyki zmieniają równowagę tego mikroświata i co możesz zrobić, by wspierać swoje wewnętrzne laboratorium. To podróż, która zmieni Twoje spojrzenie na siebie samego - od wewnątrz! Po zakończeniu wykładu (w dodatkowym czasie) prowadzący chętnie odpowie na pytania od uczestników zadane na czacie Pytania mozna będzie zadawać w trakcie całego wykładu.

Dlaczego rosnę? – godz. 11:00-11:45

Link do wydarzenia: KLIKNIJ

Prowadzi dr Joanna Strubińska; Katedra Biologii Komórki

Co to znaczy rosnąć? Co to są komórki? Co potrafią nasze komórki? Dlaczego słoń jest większy niż mysz? Co decyduje o moim wzroście? Czy chromosomy i geny to mityczne stwory czy składniki naszego ciała? Jeśli interesuje was podróż w fascynujący świat wewnątrz nas możecie zacząć ją od pytania - Dlaczego rosnę? Z racji zdalnej formy wykładu liczę na pomoc opiekunów interakcji z młodymi słuchaczami. Chętnie odpowiem też na pytania młodych uczestników.

Tajemnice życia gleby – godz. 11:30-12:15

Link do wydarzenia: KLIKNIJ

Prowadzi dr hab. Małgorzata Majewska; Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Środowiskowej

Gleba jest bardzo zróżnicowanym środowiskiem składającym się z fazy stałej (cząstki mineralne i organiczne), ciekłej (woda glebowa) i gazowej (powietrze glebowe). Od rodzaju gleby zależy skład, aktywność i różnorodność mikrobioty glebowej. Mikroorganizmy glebowe są zróżnicowane na poziomie genetycznym, ekologicznym, metabolicznym i morfologicznym. Wśród nich znajdują się gatunki dające się hodować na podłożach syntetycznych, jak również takie, których nie umiemy hodować w warunkach laboratoryjnych (tzw. mikroorganizmy niehodowalne). Mikroorganizmy zasiedlają habitaty bardzo ubogie (np. autochtony), jak również zasobne (np. zymogeny) w związki odżywcze. Są w stanie przeżyć skrajnie niską i skrajnie wysoką temperaturę, kwasowość, ciśnienie i stężenie toksyn. Wśród mikroorganizmów glebowych znajdziemy patogeny roślin, zwierząt i człowieka, jak też takie bez których rośliny nie mogłyby rosnąć i prawidłowo się rozwijać (np. wiążące azot atmosferyczny, promujące wzrost roślin). Inną ważną funkcją mikroorganizmów jest degradacja resztek organicznych gromadzonych w glebie i tym samym udział w krążeniu pierwiastków (np. węgla, azotu, siarki, fosforu).

Zmysły roślin – godz. 13:00-14:00

Link do wydarzenia: KLIKNIJ

Prowadzi dr hab. Małgorzata Wójcik, prof. UMCS; Katedra Fizjologii Roślin i Biofizyki

Czy rośliny mają zmysły? Czy mają zdolność odbierania bodźców świetlnych, zapachowych, smakowych, dźwiękowych, reagowania na siłę ciężkości czy na dotyk? Podczas wykładu, przez porównanie do ludzkich zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku i równowagi zostaną przedstawione naukowe dowody na to, że rośliny są bardziej wrażliwe na bodźce ze środowiska i dysponują większą liczbą zmysłów niż ludzie. Nie tylko odbierają informacje ze środowiska zewnętrznego, ale również analizują je, zapamiętują i dostosowują swoje zachowania do zmiennych warunków otoczenia. Wykorzystują swoje zmysły do wzajemnej komunikacji, samoobrony, zdobywania pokarmu i rozmnażania.


Do zobaczenia i już w najbliższy piątek!

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    8 stycznia 2025