Międzynarodowa konferencja OxiZymes in Lublin

W dniach od 9 do 12 lipca 2024 r. odbyła się międzynarodowa konferencja OxiZymes in Lublin, która była bardzo ważnym wydarzeniem dla naukowej społeczności Instytutu Nauk Biologicznych naszego Uniwersytetu. Tegoroczna XI edycja konferencji jest kontynuacją serii konferencji naukowych OxiZymes, poświęconych badaniom nad enzymami, niezwykle precyzyjnymi narzędziami, które mogą być stosowane w różnych dziedzinach przemysłu (transformacja zanieczyszczeń, synteza nowych związków, wytwarzanie biowodoru, biosynteza polimerów). Konferencja skupiła się na najnowszych badaniach i innowacjach w dziedzinie enzymologii szczególnej klasy enzymów jaką są oksydoreduktazy.

Komitet Naukowy OxiZymes jest międzynarodowy i tworzą go wybitni naukowcy z takich krajów jak: Włochy, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Francja, Finlandia, Niderlandy, Austria i Polska, a wielu członków tego komitetu po raz pierwszy gościło w Lublinie. Konferencja była okazją wysłuchania niesamowitych wykładów, które przedstawili doświadczeni badacze z wiodących jednostek naukowych z całego świata ale także młodzi naukowcy, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w prawdziwych naukowych dyskusjach, także w specjalnie dla nich przewidzianej sesji BioToP. Sale wykładowe gościnnego Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS były miejscem spotkania naukowców z 16 krajów a wykłady plenarne zostały wygłoszone przez trzech światowej sławy enzymologów – prof. Kiyohiko Igarashi z University of Tokyo (Japonia), prof. Gustava Berggrena z Uppsala University (Szwecja) oraz prof. Franka Hollmanna z Delft University of Technology (Niderlandy). Wykład o udziale fotonów i elektronów w niesamowitym świecie fotosyntezy na zaproszenie organizatorów ze znaną sobie pasją wygłosił prof. Wiesław Gruszecki z Katedry Biofizyki UMCS. Konferencja OxiZymes in Lublin to niezwykłe wydarzenie integrujące środowisko naukowe z całej Europy, ale również szansa na pokazanie ogromnego potencjału zarówno naukowców z uczelni lubelskich jak i samego Lublina jako miasta pełnego inspiracji. Podsumowując te kilka ostatnich dni uważam, że nam się to udało a konferencja pod względem naukowym i organizacyjnym była wydarzeniem o poziomie światowym.

Komitet Organizacyjny konferencji stanowili pracownicy Katedry Biochemii i Biotechnologii UMCS a jego przewodniczącą była prof. Anna Jarosz-Wilkołazka, która jako członek Komitetu Naukowego OxiZymes odpowiadała za naukowe aspekty tego spotkania. Dzięki jej staraniom udało się zorganizować tegoroczną edycję OxiZymes właśnie w Lublinie.

Konferencja OxiZymes in Lublin została objęta:

patronatem honorowym przez:

  • JM Rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego,
  • Wojewodę Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego,
  • Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego,
  • Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka 

patronatem naukowym przez:

  • European Society of Applied Biocatalysis,
  • MDPI – Academic Open Access Publishing,

patronatem medialnym przez:

  • Polskie Radio Lublin,
  • TVP3 Lublin,
  • Centrum Prasowe UMCS.

Konferencję wsparli finansowo następujący sponsorzy – Servier, Carbios, Medisept, Drukarnia Drukurs oraz Prezydent Miasta Lublin i za to wsparcie jesteśmy bardzo wdzięczni. Dzięki finansowemu wsparciu była możliwość zorganizowania wydarzeń towarzyszących (koktajl powitalny, uroczysta kolacja, wycieczka po Lublinie z przewodnikiem) oraz ufundowanie nagród. W czasie konferencji przyznano następujące nagrody:

  • nagroda im. Sophie Vanhulle dla młodej naukowczyni: Anja Kostelac z University of Natural Resources and Life Sciences (Wiedeń, Austria) za pracę nad oksydazami modyfikującymi glikozydy w kontekście ich późniejszych zastosowań; nagroda została ufundowana przez Instytut Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie,
  • nagroda za najlepszy plakat: Carolina Ferro Rodrigues z Universidade Nova de Lisboa (Portugalia) za badania nad zrozumieniem procesów katalizowanych przez specyficzne peroksydazy w kontekście ich zastosowań biotechnologicznych; nagroda została ufundowana przez MDPI – Academic Open Access Publishing.

Konferencja pokazała, że badania nad enzymami są kluczowe dla postępu w wielu dziedzinach nauki i przemysłu. W czasie dyskusji uczestnicy zgodzili się, że przyszłe badania powinny koncentrować się na:

  • wzroście zainteresowania zastosowaniami enzymów w nowych dziedzinach, takich jak nanotechnologia i biomedycyna,
  • potrzebie większej współpracy międzynarodowej w badaniach nad enzymami, szczególnie w kontekście globalnych wyzwań zdrowotnych i środowiskowych,
  • promocji interdyscyplinarności w badaniach nad enzymami, łączącej biologię, chemię, inżynierię i medycynę.

Konferencja zakończyła się zapowiedzią kolejnego spotkania, które odbędzie się w Bochum (Niemcy) w 2026 roku, z nadzieją na dalszy rozwój i pogłębienie współpracy w dziedzinie badań nad oksydoreduktazami.

Kończąc podsumowanie XI międzynarodowej konferencji OxiZymes in Lublin dziękuję wszystkim uczestnikom za bardzo aktywny udział, organizatorom za ogromne zaangażowanie, a wszystkim przyjaciołom za wsparcie.

Prof. Anna Jarosz-Wilkołazka
przewodnicząca komitetu organizacyjnego OxiZymes in Lublin
przewodnicząca komitetu naukowego Oxizymes in Lublin

 

Więcej informacji o konferencji i jej programie można znaleźć na stronie konferencji.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    18 lipca 2024