Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Sympozjum Mikrobiologicznym – „Metagenomy różnych środowisk”.
Sympozjum odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2025 r. w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, w budynku Instytutu Informatyki, w centrum Lublina przy ul. Akademickiej 9.
Głównym organizatorem Sympozjum jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i Polskie Towarzystwo Mikrobiologów.
Sympozjum otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Doskonała Nauka II” – nr projektu KONF/SP/0388/2024/02– kwota dofinansowania 147 400,00 zł, całkowita wartość projektu 169 850,00 zł
CEL I ZAKRES KONFERENCJI
Głównym celem Sympozjum jest przedstawienie najnowszych osiągnięć metagenomiki, metataksonomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki, mikrobiologii i mykologii w kontekście współczesnych, europejskich i światowych trendów związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, w tym jakością środowiska, bioróżnorodnością oraz fitopatologią. Konferencja ma na celu promowanie badań dotyczących mikrobiomów i mykobiomów, głównie w agroekosystemach, wpisując się w nową koncepcję rośliny, według której roślina jest holobiontem, czyli gospodarzem współistniejących z nią organizmów, które dzięki współpracy metabolicznej, wymianie sygnałów i składników odżywczych zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i odporność roślin, co jest niezwykle ważne dla zachowania stanu równowagi ekologicznej i ochrony przed stanami dysbiozy.
Celem Sympozjum jest również dyskusja naukowa i pokazanie najnowszych metod badania mikroorganizmów obejmujących genomikę, genetykę i biologię molekularną, które pozwalają poznać lepiej biochemię i fizjologię bakterii i grzybów, a także ich znaczenie w ochronie środowiska i rolnictwie. Podczas Sympozjum prezentowane będą techniki oraz wyniki badań „omicznych” w analizie próbek środowiskowych. Badania te umożliwiają poznawanie nowych mikrobiomów, monitorowanie składu konsorcjum mikroorganizmów oraz badanie możliwości ich wykorzystania w rolnictwie i ochronie środowiska.
Sympozjum będzie miejscem wymiany doświadczeń w stosowaniu najnowocześniejszych metod badawczych i technik „omicznych”, w tym z zakresu bioinformatyki i analizy danych, umożliwiających kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności drobnoustrojów w różnych środowiskach. To wydarzenie naukowe pozwoli na integrację oraz nawiązywanie nowych i zacieśnianie istniejących kontaktów środowiska naukowego z obszaru nauk rolniczych, biologicznych, środowiskowych i biotechnologicznych, zwłaszcza w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań i realizacji wspólnych projektów badawczych. Konferencja ta jest jedynym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem, obejmującym, promującym i rozpowszechniającym wykorzystanie technik wysokoprzepustowego sekwencjonowania do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie, kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności drobnoustrojów w agroekosystemach.
Sympozjum daje możliwość zaprezentowania wyników badań młodym adeptom nauki. W każdej dotychczasowej edycji Sympozjum uczestniczyło ponad 100 naukowców, będących specjalistami i ekspertami z zakresu ekologii mikroorganizmów, fitopatologii, genetyki, mikrobiologii, bioinformatyki, ochrony środowiska oraz rolnictwa.
Dziewiąta edycja Sympozjum będzie kolejną okazją do spotkania badaczy wykorzystujących różne techniki sekwencjonowania i umożliwi kontynuację dyskusji nad możliwościami i perspektywami badania próbek środowiskowych przy wykorzystaniu metod metagenomicznych.
Przewidujemy organizację następujących sesji naukowych:
Sesja I – Prokariotyczny mikrobiom różnych środowisk
Sesja II – Eukariotyczny mikrobiom różnych środowisk
Sesja III - Metagenomy środowiska glebowego i ich zastosowanie w biotechnologii
Sesja IV - Metagenomika aplikacyjna, metabolomika, proteomika i ich znaczenie w monitoringu jakości środowiska i zdrowiu człowieka
Referaty inauguracyjne, plenarne i zaproszone wygłoszą
Komitet Organizacyjny:
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego:
dr hab. Jolanta Jaroszuk-Ściseł, prof. UMCS
przewodnicząca Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów (OT PTM) w Lublinie
Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Środowiskowej (KMPiŚ, UMCS)
Członkowie z Instytucji Współorganizujących Sympozjum:
Członkowie z UMCS:
Sekretariat konferencji:
|
Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Środowiskowej Instytut Nauk Biologicznych, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ul. Akademicka 19, 20-033 Lublin |
Patronat Naukowy
Patronat Honorowy
ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W KONFERENCJI
Wypełnioną kartę udziału prosimy przesłać na adres sekretariatu konferencji (metagenomy2025@mail.umcs.pl) do dnia 18.04.2025 r.
Szczegółowe informacje w kolejnym komunikacie.
OPŁATA KONFERENCYJNA
- Wysokość opłaty pełnej - 550 PLN; członkowie PTM-100 PLN zniżki - 450 PLN
- Wysokość opłaty ulgowej - 350 PLN; członkowie PTM-100 PLN zniżki - 250 PLN
Dalsze informacje w kolejnym komunikacie.
PRZYGOTOWANIE STRESZCZEŃ DO UMIESZCZENIA W MATERIAŁACH KONFERENCYJNYCH
Streszczenia prac o objętości 1 strony B5 w języku polskim i angielskim powinny być przygotowane zgodnie z załączoną instrukcją (informacje wkrótce) i przesłane na adres sekretariatu (metagenomy2025@mail.umcs.pl) do dnia 16.05.2025 r.
Warunkiem zamieszczenia streszczenia w materiałach jest wniesienie opłaty konferencyjnej przez jednego z Autorów. W ramach jednej opłaty można zgłosić dwa streszczenia.
Materiały konferencyjne zostaną przekazane uczestnikom w czasie trwania sympozjum.
PRZYGOTOWANIE POSTERÓW
Prosimy o przygotowanie posterów w maksymalnym formacie B1.
Postery zostaną zaprezentowane podczas zaplanowanych w programie sesji posterowych.
Elektroniczne prezentacje posterowe w formacie A3 (w orientacji pionowej) w formie plików pdf do umieszczenia na stronie internetowej Sympozjum prosimy przesłać do dnia 15.06.2025 r.
ZAPRASZAMY DO LUBLINA!