II Dzień Ważki - dziękujemy!

25 maja odbył się już drugi Dzień Ważki w Lublinie we współpracy z Ogrodem Botanicznym UMCS. W zeszłym roku to wydarzenie zbiegło się z uroczystymi obchodami 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz 25-leciem działania Sekcji Odonatologicznej. Ten rok przyniósł nam jeszcze więcej powodów do świętowania. Ze względu na trwające 80-lecie powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Dzień Ważki odbył się właśnie w sobotę. Z tego powodu, frekwencja na warsztatach odonatologicznych nie była tak duża jak w zeszłym roku, ale z pewnością możemy się pochwalić wieloma entomologicznymi talentami, w tym osobami, które odwiedzają warsztaty przyrodnicze regularnie! W terenie siła! – krzyczymy wszędzie tam, gdzie krzewimy citizen science (naukę obywatelską), bo jak mówić nawet o tak małych organizmach jak Insecta, nie pokazując ich w różnych aspektach zachowań. Stąd też głównym filarem całych warsztatów była wizyta nad stawami w Ogrodzie Botanicznym UMCS, gdzie łowiliśmy larwy ważek czerpakiem hydrobiologicznym, a także łapaliśmy osobniki dorosłe siatkami entomologicznymi. Ten bezpośredni kontakt z owadami bardzo przypadł do gustu zarówno najmłodszym uczestnikom jak i ich rodzicom i opiekunom. Ekipa specjalistów w składzie Paweł Buczyński, Agnieszka Tańczuk, Krystian Ołdak i Paweł Bojar, służyła pomocą w oznaczaniu ważek i innych bezkręgowców, a także opowiadała o cyklu życiowym Odonata, poszczególnych gatunkach, budowie ciała, zachowaniach rozrodczych oraz wylinkach.

Po krótkiej teorii przy Dworku Kościuszków, poprzez rozbudowaną praktykę, wróciliśmy do wiaty przy dworku, by pokazać organizmy pod binokularem. Specjalne, małe akwaria pozwoliły na przyjrzenie się bezkręgowcom wodnym w ruchu.

Ostatnim punktem warsztatów był film autorstwa Agnieszki Tańczuk pokazujący różne aspekty z życia ważek: wyjście larwy z wody, przeobrażenie, osobniki teneralne i juwenilne, lot ważki, polowanie, łączenie się w pary (tandem) i kopulacje, a także składanie jaj. Film został opatrzony komentarzem samej autorki.

Jakby tych przyjemności było mało, wszyscy uczestnicy Dnia Ważki wzięli udział w loterii z nagrodami, a najmłodsi otrzymali komiksy z ważkę Cecylią. Za gadżety dziękujemy Pani Dziekan Joannie Czarneckiej i Muzeum Śląska Opolskiego. Dziękujemy również serdecznie Pani Magdalenie Plucie z Ogrodu Botanicznego za pomoc techniczną i dyspozycyjność podczas warsztatów. Podziękowania składam też naszemu studentowi, Jankowi Soji za fotografie ważek.

Warto się pochwalić, że w roku 2024 Sekcja Odonatologiczna działająca w całej Polsce, ale mająca swoją siedzibę w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS, organizuje XX Ogólnopolskie Sympozjum Odonatologiczne. Podobnie jak w zeszłym roku i dwa lata temu, organizatorami są entomolodzy z Lublina: Paweł Buczyński, Adam Tarkowski i Agnieszka Tańczuk.

Serdecznie zapraszamy już dziś na kolejną edycję Dnia Ważki w maju 2025.

 

 

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Tańczuk
    Data dodania
    29 maja 2024