„Science without borders” – spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami w ramach XVII LFN

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniach "Science without borders" w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenia te stanowią wyjątkową i niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w spotkaniu z krajowej i światowej sławy naukowcami i popularyzatorami nauki.

  • 20 września 2021 r. będziemy mieli zaszczyt gościć prof. Roberta Hubera (1937), niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, twórcą kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube (644 tys. subskrybentów) i autorem bestsellerowej książki „Przepis na człowieka” (28 tys. sprzedanych egzemplarzy).
  • 21 września 2021 r. odbędzie się wykład wybitnego polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka (1947). Po wykładzie będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Pastwa (1980) – teolog, dziennikarz, poeta, duchowny katolicki i pracownik KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych prowadzący działalność popularyzatorską w szkołach i instytucjach kultury w Lublinie i na Lubelszczyźnie.
  • 22 września 2021 r. w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żakabędzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim (1983) – nauczycielem znanym, jako „Pan Belfer – nauczyciel z internetów”, twórcą kanału „Pan Belfer” na YouTube (55,2 tys. subskrybentów), zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu. Po wykładzie będziemy świadkami ciekawej rozmowy pomiędzy Panem Belfrem, a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Państwo Stanisławscy to twórcy „CrazyNauki” na Youtube (13,9 tys. subskrybentów), blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii „Media”.
  • 23 września 2021 r. Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett (1943) – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974)  – absolwentem fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych szeroko rozumianej nauce. Podczas bankietu będzie możliwość zakupienia książki Karola Jałochowskiego „Heretycy buntownicy wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów”, Copernicus Center Press, Kraków 2019.

Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata nauki odbędą się w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie dzięki uprzejmości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Zapisy na wydarzenia rozpoczną się w piątek 17 września br. od godz. 7:00 na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/ Na wykłady obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.

Pełny program ramowy wydarzeń dostępny w załączniku.

    Aktualności

    Autor
    Iwona Nogieć
    Data dodania
    16 września 2021