Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
9.11.2023 r. | Zaproszenie na wykład o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny
Serdecznie zapraszamy na wykład pt. "Chemiczne modyfikacje mRNA do celów terapeutycznych w świetle nagrody Nobla 2023", który wygłosi dr hab. Joanna Kowalska (Zakład Biofizyki, Instytut Fizyki Doświadczalnej, Uniwersytet Warszawski).
Wykład odbędzie się 9 listopada 2023 r. o godzinie 11:15 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki w Auli B-103/104.
Poniżej prezentujemy fragment streszczenia wykładu:
Proces ekspresji genów, w którym informacja genetyczna zapisana w genie jest wykorzystywana do syntezy docelowego produktu, którym jest białko, steruje funkcjonowaniem naszych organizmów. Proces ten składa się z dwóch kluczowych etapów: (i) kopiowanie informacji zapisanej w DNA do informacyjnego RNA (mRNA) w procesie zwanym transkrypcją oraz (ii) translacjisekwencji nukleotydowej mRNA na sekwencję aminokwasową, co w rezultacie daje funkcjonalne białko. Większość tradycyjnych leków wywiera działanie terapeutyczne poprzez interakcję z białkami w organizmie człowieka. Jednak takie podejście jest nieskuteczne w przypadku wielu chorób takich jak nowotwory, choroby zakaźne, czy zaburzenia genetyczne. Alternatywą dla tradycyjnych leków jest terapia genowa, która jest podejściem eksperymentalnym polegającym na wykorzystaniu genów do leczenia lub zapobiegania chorobom. W ostatnich latach syntetyczne mRNA stało się obiecującym kandydatem do terapeutycznego dostarczania genów. Ostatnia dekada przyniosła znaczący postęp w zrozumieniu losów i funkcji mRNA w komórce, a wiedza ta została szybko zaimplementowana do ulepszenia terapii opartych na mRNA, z których wiele jest obecnie testowanych w badaniach klinicznych. Kamieniem milowym rozwoju podejść terapeutycznych na bazie mRNA było opracowanie pierwszych szczepionek przeciwko SARS-CoV2.