Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy na pokazy Słońca, podczas których będzie obserwować protuberancje słoneczne na skraju tarczy Słońca i na jej tle (włókna) oraz plamy słoneczne.
Na pokazie do dyspozycji będą teleskopy do obserwacji Słońca i lornetka, m.in.:
teleskop systemu Maksutowa-Cassegraina MTO11CA na montażu paralaktycznym do obserwacji plam na Słońcu w świetle widzialnym,
teleskop słoneczny SolarMax 40BF10 firmy Coronado, wyposażony w wąskopasmowy filtr H alfa (szerokość pasma poniżej 0.07nm), przepuszczający światło czerwone w linii wodoru o długości 656.28nm i służący do obserwacji protuberancji słonecznych,
lornetka Nikon Action EX 12x50 z filtrami Baadera do obserwacji plam na Słońcu.
Pokazy adresowane są do wszystkich zainteresowanych astronomią i tych, którzy są laikami w tej dziedzinie. Zapraszamy studentów, uczniów, nauczycieli, a także wszystkie osoby dorosłe. Mile widziane także grupy zorganizowane. Mamy nadzieję, że pokazy przybliżą tajemnice zjawisk zachodzących na Słońcu i ich wpływ na stan atmosfery Ziemi i jej pola magnetycznego. W trakcie pokazów będzie można porozmawiać i zadać pytanie specjalistom i pasjonatom astronomii w Lublinie.
Pokazy Słońca odbędą się wyłącznie w przypadku błękitnego nieba, pozbawionego chmur, szczególnie typu cirrostratus. Do pokazów można dołączyć w każdej chwili pomiędzy godzinami 11-14 przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej (obserwacja Słońca zajmuje od kilu do kilkunastu minut). W przypadku braku odpowiedniej pogody pokaz w podanym dniu się nie odbędzie.
Uwaga – w dniu 19 września przez wzgląd na duże zachmurzenie pokazy się nie odbędą.
Słońce będzie można obserwować w dniach 20 i 21 września - prognozowana jest bardzo dobra pogoda!