Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
5 czerwca 2019 r. w Archiwum Państwowym w Lublinie zaprezentowano wystawę przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Polską Akademią Nauk Archiwum w Warszawie "Znani nieznani. Polacy światu"
Wystawa prezentuje niezwykłe dokonania 40 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie a nieco zapomnianych w kraju.
Wśród przywołanych sylwetek są Hanna i Ludwik Hirszfeldowie, którzy wraz z grupą pierwszych profesorów przybyli w 1944 r. do Lublina i tworzyli Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Profesor Hanna Hirszfeld była zatrudniona na Wydziale Lekarskim, kierowała pierwszą, powstałą jeszcze w czasie wojny, Katedrą i Kliniką Pediatrii, jednocześnie pełniła funkcję ordynatora Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Zainteresowania badawcze pani profesor koncentrowały się wokół pediatrii, immunologii i hematologii.
Profesor Ludwik Hirszfeld był pierwszym prorektorem Uniwersytetu. To z jego inicjatywy na trzecim posiedzeniu Senatu zgłoszony został projekt budowy "miasta naukowego". Zatrudniony od 1 listopada 1944 r. na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Nauki o Odporności Wydziału Lekarskiego. Specjalizował się w dziedzinie bakteriologii, immunologii był twórcą polskiej szkoły immunologicznej, nowej dziedziny nauki - seroantropologii.
W otwarciu wystawy uczestniczyli pracownicy Archiwum i Muzeum UMCS A. Romanowska i A. Dubis.