Zapraszamy na spotkanie autorskie z Janiną Leszczyńską!

19 września o godz. 16.00 w sali widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Moje stracone dzieciństwo” Janiny Leszczyńskiej.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie razem z Zespołem Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Do zobaczenie w najbliższą niedzielę!

Janina Łucja Leszczyńska urodziła się 27 listopada 1930 roku w Pińsku. Przed II wojną światową mieszkała w Brześciu nad Bugiem. Po aresztowaniu w 1939 roku ojca, podoficera, pracownika Sztabu Dowództwa Okręgu Korpusu (DOK 9), wywieziona została przez Sowietów wraz z matką i bratem do Kazachstanu, gdzie  przebywała przez sześć lat (1940-1946). Ojciec zginął w Katyniu. Po powrocie do Polski, jako uczennica Liceum Pedagogicznego w Jeleniej Górze, była drużynową Związku Harcerstwa Polskiego. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez 42 lata pracowała w zawodzie nauczycielskim w szkołach oraz jako starszy wykładowca w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przez 20 lat prowadziła zajęcia w Lubelskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Jest instruktorem tańca I kategorii. Od 1953 roku związana – poprzez małżeństwo z Kazimierzem Stanisławem Leszczyńskim – z Zespołem Tańca Ludowego UMCS, którego była tancerką, instruktorem i kostiumologiem, uczyła także tańców narodowych i regionalnych słuchaczy Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów  Polonijnych w Lublinie. Członkini lubelskiego oddziału Związku Sybiraków i lubelskiej Rodziny Katyńskiej.

Wspólnie z mężem opublikowała prace o tematyce związanej z folklorem: Polski folklor obrzędowy i taneczny (Polonijne Centrum Kulturalno-Oświatowe UMCS, Lublin 1983), Opis polskich strojów ludowych w Poradniku choreografa i tancerza (Wydawnictwo Polonia, Lublin 1986), Folklor zawsze żywy (Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza, Lublin 1996), a także artykuły w periodykach dla nauczycieli szkół polonijnych (m.in. „Wisełka” i „Rota”). Wyróżniona wieloma honorowymi odznakami, m.in. „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Lublina”, Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Lubelszczyzny”, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Akademickiego Związku Sportowego”, dyplomem za wybitne osiągnięcia w dziele więzi patriotycznej Polonii z Macierzą, Odznaką Honorową Towarzystwa „Polonia”, a także Odznaką Honorową Sybiraka.

Książka „Moje stracone dzieciństwo” to wspomnienia beztroskiego życia w przedwojennym Pińsku i Brześciu nad Bugiem, sześciu lat dramatycznego pobytu na zesłaniu w Kazachstanie oraz wzruszających chwil w czasie odwiedzin miejsca zesłania po 60 latach [źródło: z okładki książki].

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    16 września 2021