Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lubelski Festiwal Nauki należy do najpopularniejszych i największych wydarzeń w kraju. Jego celem jest przede wszystkim popularyzacja nauki w społeczeństwie poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych. Jest to także promocja uczelni w mieście i regionie oraz integracja środowiska naukowego Lublina i Lubelszczyzny.
Fot. Katarzyna Link
W tym roku pod hasłem „Człowiek – nauka – pasja” odbyła się już dziesiąta edycja wydarzenia.
Podczas Festiwalu, trwającego przez cały tydzień (14-20 września), Lublinem „zawładnęli” naukowcy, którzy starali się odpowiedzieć na najbardziej dociekliwe pytania, rozgryźć najbardziej skomplikowane zagadnienia i w sposób zrozumiały i przystępny podzielić się tą wiedzą z mieszkańcami Lublina i Lubelszczyzny.
Dla uczestników wydarzenia przygotowano więc projekty w formie prezentacji, pokazów, wykładów, wystaw, konkursów, spektakli, warsztatów czy wstępów do laboratoriów. Tradycją każdej edycji LFN są również uroczyste koncerty na rozpoczęcie i zakończenie festiwalu czy słynny Piknik Naukowy – otwarta impreza plenerowa dla wszystkich mieszkańców Lublina.
15 września 2013 r., podczas „Pikniku” organizowanego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu, na placu Marii Curie-Skłodowskiej odbyły się liczne pokazy naukowe, wystawy, prezentacje, symulacje, eksperymenty czy dyskusje. Tego dnia nie zabrakło również konkursów, koncertów pokazów tańca i szermierki czy przelotu nad Lublinem zespołu samolotów.
Pracownicy i studenci naszego Uniwersytetu co roku aktywnie uczestniczą w LFN, w tym w Pikniku Naukowym.
„Albo mieczem albo szablą... Prawo i obyczaje wieków minionych”, „Czarne dziury - ciemna strona Wszechświata”, „Czy sól może być piękna?” – to tylko niektóre z tematów projektów, jakie przygotowali i zaprezentowali nasi pracownicy zarówno dla najmłodszych uczestników, jak i tych, którzy chcą rozszerzyć dotychczas zdobytą wiedzę.
Pierwszy LFN został zorganizowany w 2001 r. przez UMCS. Odbywał się na terenie Miasteczka Akademickiego, a został przygotowany przez UMCS i Akademię Rolniczą. Decyzja o organizacji II edycji Festiwalu we wrześniu 2004 r. przez nasz Uniwersytet na 60-lecie jego istnienia zapadła zimą 2003 r. Następnie pojawił się pomysł zorganizowania festiwalu przez całe środowisko naukowe Lublina. W inicjatywę zaangażowały się wszystkie uczelnie publiczne oraz instytuty naukowe z Lublina. Od tego czasu koordynatorem każdego festiwalu jest inna uczelnia. UMCS był głównym organizatorem VII LFN w 2010 r.
Z roku na rok Lubelski Festiwal Nauki cieszy się rosnącą popularnością. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba projektów prezentowanych w kolejnych edycjach. Głównym koordynatorem X Lubelskiego Festiwalu Nauki był Uniwersytet Medyczny w Lublinie, zaś UMCS, jak co roku, aktywnie uczestniczył w wydarzeniu.