Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dzisiaj, 25 lipca, odbyło się oficjalne otwarcie muralu wybitnej lublinianki Aleksandry Mirosław – mistrzyni świata we wspinaczce na czas. Autorem pracy powstałej na tylnej elewacji kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 55 jest Michał Ćwiek – projektant i nauczyciel akademicki w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS. Projekt powstał w ramach jego pracy doktorskiej i ma stanowić nową formę „pomnika” sportowca w przestrzeni miejskiej. Mural będzie również symbolicznym dopingiem dla zawodniczki na rozpoczynające się wkrótce Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. dziekan Wydziału Artystycznego UMCS dr hab. Alicja Snoch-Pawłowska, prof. Uczelni, promotor doktoratu dr hab. szt. Kamil Stańczak z Katedry Intermediów UMCS, a także zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
Mural przedstawia trasę wspinaczki najlepszej speed climberki na świecie w skali 1:1, czyli idealnie odwzorowuje trasę wspinaczki. Główna jego część ma 15 m wysokości. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin, a przy jego tworzeniu autor wykorzystał technologię rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu odbiorcy – po sczytaniu kodu QR – mogą obejrzeć bieg Aleksandry Mirosław w czasie rzeczywistym, w formie animacji 3D zintegrowanej z powierzchnią dzieła.
Mural nieprzypadkowo pojawił się tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, bowiem Aleksandra Mirosław jest jedną z faworytek do medalu. Sportowczyni ze względów bezpieczeństwa nie pojawiła się na otwarciu, obiecała jednak M. Ćwiekowi, że po IO spotka się z zainteresowanymi pod muralem i podzieli się wrażeniami z Igrzysk.
Trzymamy kciuki za lubliniankę i gratulujemy twórcy wyjątkowego dzieła!
Michał Ćwiek – ekspert w dziedzinie brandingu, identyfikacji wizualnej i projektowania opakowań. Właściciel MOCNO Studio i jego główny projektant. Wykładowca akademicki w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS oraz wiceprezes Fundacji Rozwoju Designu LuCreate. Kurator galerii Pracownia Otwarta oraz współtwórca konferencji kreatywnej Lubelski Wzór.
Fot. Michał Piłat