Wschodnie Forum Zamówień Publicznych

Szósta edycja Wschodniego Forum Zamówień Publicznych odbyła się pod hasłem „Zamówienia publiczne a nowe technologie”. 20 maja na terenie Targów Lublin spotkali się naukowcy, praktycy i eksperci z tego obszaru. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej reprezentowali prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. uczelni, kanclerz Grażyna Elżbieta Fiok i zastępca kanclerza Małgorzata Stręciwilk. Organizatorem wydarzenia byli Pracodawcy Ziemi Lubelskiej, Europejskie Forum Nauki i Biznesu oraz Fundacja Akademia Robotyki.

W programie Forum znalazły się wystąpienia eksperckie oraz pięć paneli tematycznych. Dr Mariusz Filipek, pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. deregulacji i dialogu gospodarczego, a jednocześnie adiunkt w Katedrze Postępowania Administracyjnego UMCS, opowiedział o zmianie zasad postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą jako odpowiedzi na potrzebę elektronizacji sektora publicznego. Z kolei zastępca kanclerza Małgorzata Stręciwilk w swoim wystąpieniu przybliżyła temat elektronizacji procedury udzielenia zamówienia publicznego oraz poprowadziła panel naukowy pn. „Prawo zamówień publicznych jako filar rozwoju nowych technologii w sektorze publicznym” z udziałem m.in. dr hab. Marzeny Świstak z  Katedry Prawa Informatycznego i Zawodów Prawniczych UMCS.

Celem wydarzenia było m.in. połączenie środowisk prawników, naukowców, samorządowców i przedsiębiorców zainteresowanych tematyką zamówień publicznych. Jak pisali organizatorzy: „Prawo zamówień publicznych odgrywa niezwykle doniosłą rolę w systemie polskiego prawa. Stoi bowiem na straży racjonalności wydatkowania środków publicznych gwarantując jednocześnie przejrzystość podejmowanych decyzji. […] Nowe technologie zaś wkroczyły na stałe do naszego życia, zatem dyskusja na temat pojawienia się ich w dziedzinach prawa jest jak najbardziej zasadna i konieczna”. Warto wspomnieć, że Parlament Europejski przyjął niedawno rozporządzenie, tzw. AI ACT, które reguluje obszar sztucznej inteligencji. Dokument ustanawia pewne ramy prawne dot. wykorzystania AI i obowiązki z niego wynikające powinniśmy wdrażać już od pierwszej połowy 2026 roku.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    21 maja 2024