Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
19 kwietnia br. podczas wydarzenia "Spotkania z chemią" Katedra Technologii Chemicznej Wydziału Chemii UMCS otworzyła drzwi swoich laboratoriów dla młodych entuzjastów nauki. Warsztaty, które odbywały się w ramach tego wydarzenia, odsłoniły fascynujący świat zmysłu węchu i jego roli w naszym codziennym życiu.
Podczas zwiedzania pracowni uczestnicy mieli wyjątkową okazję zapoznać się z budową i działaniem typowej aparatury oraz urządzeń wykorzystywanych w procesach technologicznych w skali laboratoryjnej. Jednak prawdziwą atrakcją była możliwość zobaczenia i przetestowania aparatury naukowej służącej do badania różnych procesów katalitycznych do produkcji i wykorzystania zielonego wodoru.
W ramach ścieżki tematycznej związanej ze zmysłem węchu, uczestnicy warsztatów mieli okazję eksplorować biologiczne i chemiczne aspekty zmysłu poprzez wyjątkowe zapachowe eksponaty.
Aleja zapachów kusiła uczestników warsztatów niezwykłą symfonią aromatów, które zostały subtelnie uwięzione w pachnących kulach woskowych. Każda kula woskowa skrywała w sobie niepowtarzalną esencję zapachu, zapewniając uczestnikom niezapomnianą podróż przez świat zmysłów. Od świeżości kwiatów po przyjemność owocowych nut, od delikatnych aromatów przypraw po energetyzujący zapach cytrusów - uczestnicy mogli doświadczyć bogactwa różnorodnych woni, które ukazały im się poprzez delikatne rozpuszczanie się woskowych kuli w otoczeniu.
Kule zapachowe są jednym z wielu fascynujących elementów wystawy "Zmysły i emocje", umiejscowionej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a przygotowanej przez naukowców związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ta interaktywna wystawa przykuwa uwagę odwiedzających, oferując im niezapomnianą podróż przez świat zmysłów. Wśród ferii barw i zapachów, uczestnicy mają okazję odkryć bogactwo ludzkich zmysłów oraz ich niezwykłą zdolność do wywoływania emocji.
Warsztaty prowadzone przez pracowników Katedry Technologii Chemicznej przyniosły nie tylko fascynujące spojrzenie na świat chemii, ale także otworzyły drzwi do tajemniczego świata zmysłu węchu, który od wieków pozostawał jednym z najbardziej zagadkowych obszarów ludzkiej percepcji.