Olimpiada chemiczna działa za zgodą Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest finansowana z jego budżetu. Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwo Chemiczne. Siedziba Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej mieści się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Okręg Lubelski:
• Przewodniczący - prof. dr hab. Małgorzata Grabarczyk
• Sekretarz – dr Joanna Reszko-Zygmunt
• Recenzenci:
– dr Mariola Iwan
– dr Łukasz Szajnecki
W roku szkolnym 2021/2022 odbędzie się 68. Olimpiada Chemiczna
Informacje na stronie internetowej Olimpiady Chemicznej: http://www.olchem.edu.pl/
Komitet Główny Olimpiady odpowiedzialny jest za poziom merytoryczny i organizację zawodów. Prezydium Komitetu Głównego powołuje komisję, która ustala treść zadań na wszystkie etapy i przekazuje je komitetom okręgowym. Zawody poprzedzone są etapem wstępnym. Etap wstępny polega na samodzielnym rozwiązaniu przez zawodników zadań zamieszczonych w informatorze Olimpiady.
• Etap I - jednodniowe zawody pisemne I stopnia prowadzone w punktach podanych przez Komitety Okręgowe
• Etap II - dwudniowe zawody pisemne i laboratoryjne organizowane przez Komitety Okręgowe
• Etap III - dwudniowe zawody pisemne i laboratoryjne organizowane przez Komitet Główny w Warszawie.
W zawodach olimpijskich mogą brać udział uczniowie wszystkich klas szkół średnich, w tym techników chemicznych. Poczynając od 44. Olimpiady Chemicznej nie są ustalane linie tematyczne, wiąże się to z dążeniem do uniknięcia zawężonej specjalizacji zawodników. Startujących w zawodach obowiązuje znajomość analizy jakościowej i całego materiału objętego programem klas o profilu biologiczno-chemicznym liceum ogólnokształcącego, niezależnie od klasy, do której uczęszcza zawodnik (od finalistów wymagana
jest także znajomość podstaw analizy ilościowej). W czasie zawodów można korzystać z kalkulatorów, układu okresowego pierwiastków oraz innych pomocy dopuszczonych przez autorów zadań (np. tablic aminokwasów).
Wszyscy zawodnicy biorący udział w III etapie Olimpiady uzyskują tytuł finalisty, co wiąże się automatycznie ze 100% wynikiem z matury z chemii. Tytuł laureata Olimpiady uzyskuje około 30% najlepszych zawodników trzeciego etapu.
Laureaci Olimpiady przyjmowani są na wiele uczelni wyższych bez postępowania kwalifikacyjnego
(zgodnie z uchwałą rekrutacyjną danej uczelni).
Pierwsze zawody Olimpiady Chemicznej zostały zorganizowane w 1954 roku. Komitet Okręgowy Olimpiady Chemicznej w Lublinie, mający od początku swą siedzibę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, obejmował województwa lubelskie i rzeszowskie.
Na przewodniczącego powołano prof. Andrzeja Waksmundzkiego, zaś na sekretarza mgr Andrzeja Rogowskiego.
Prof. A. Waksmundzki był przewodniczącym przez 44 lata. Wieloletnią przewodniczącą Okręgu Lubelskiego była także
prof. dr hab. Wanda Brzyska, a sekretarzami: dr Lucjan Nędzyński i dr hab. Ryszard M. Janiuk.
Od edycji Olimpiady Chemicznej w roku szkolnym 2021/2022 przewodniczącą Okręgu Lubelskiego
jest prof. dr hab. Małgorzata Grabarczyk, a sekretarzem dr Joanna Reszko-Zygmunt.
Okręg Lubelski obejmuje obszar województwa lubelskiego. Tradycyjnie na zawodach licznie reprezentowane są lubelskie licea
oraz Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego. Od wielu lat kilkuosobowe reprezentacje mają licea z Białej Podlaskiej, Chełma, Krasnegostawu, Kraśnika, Lubartowa, Łukowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Puław, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa.
Z inicjatywy Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej kilkakrotnie przeprowadzono badania losów finalistów olimpiad chemicznych. Na podstawie otrzymanych wyników wyciągnięto następujące wnioski: