Organizatorem konkursu ROK PRZED MATURĄ – CHEMIA jest Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
we współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie oraz Zespołem Szkół Technicznych w Puławach.
Współorganizatorem konkursu jest Wydawnictwo MEDYK.
Celem konkursu ROK PRZED MATURĄ – CHEMIA jest rozwijanie zainteresowań chemią oraz stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu nauk chemicznych na wczesnym etapie przygotowań do egzaminu maturalnego z chemii, w tym do zapoznania się ze standardami wymagań i formułą tego egzaminu.
Uczestnicy konkursu
Uczestnikami konkursu ROK PRZED MATURĄ – CHEMIA mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotowujących się
do egzaminu maturalnego z chemii, którzy w danym roku edycji nie będą przystępować do egzaminu maturalnego.
Zgłoszenia szkoły do konkursu ROK PRZED MATURĄ – CHEMIA dokonuje nauczyciel reprezentujący daną szkołę za pomocą formularza.
Zgłoszenie i uczestnictwo w konkursie ROK PRZED MATURĄ – CHEMIA jest bezpłatne i dobrowolne.
Przebieg konkursu
Konkurs odbywa się w 2 etapach: szkolnym (przeprowadzanym przez nauczyciela zgłaszającego) i finałowym (organizowanym przez pracowników Instytutu Nauk Chemicznych Wydziału Chemii we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Puławach).
Rozwiązania uczestników I etapu sprawdzają i oceniają na podstawie przesłanych przez Organizatora kryteriów nauczyciele w szkołach zgłoszonych do konkursu. Nauczyciele sporządzają w swoich szkołach listy rankingowe i zgłaszają najlepszych uczniów wypełniając formularz zgłoszeniowy.
Do II etapu Konkursu przechodzi co najmniej 3 uczniów z najwyższą punktacją w danej szkole. Pozostali uczniowie zgłoszeni ze szkoły stanowią listę rezerwową i są kwalifikowani do II etapu na podstawie liczby punktów zdobytych z I etapu lub do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych przez Organizatora.
Ostateczna lista uczniów zakwalifikowanych do II etapu zostaje przekazana nauczycielom zgłaszającym drogą mailową
(Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian kryteriów kwalifikacji do II etapu w zależności od liczby zgłoszeń).
Prace uczestników II etapu Konkursu są sprawdzane i oceniane przez pracowników Instytutu Nauk Chemicznych UMCS oraz nauczycieli tworzących komisję konkursową.
Zakres wymagań
Zakres materiału obejmie wiadomości i umiejętności podane w opisie wymagań maturalnych dla poziomu rozszerzonego.
Terminarz
Wyniki i nagrody
Po każdym z etapów konkursu sporządza się listy rankingowe. Uczniowie zajmujący czołowe miejsca w konkursie otrzymują nagrody rzeczowe, a nauczyciele dyplomy okolicznościowe. O ich liczbie decyduje komisja konkursowa.
Wyniki konkursu są ostateczne i nie podlegają weryfikacji.
Inne uwagi
Organizator nie zwraca kosztów dojazdu na Konkurs.