VI edycja Festiwalu „Metamorfozy Sentymentalne”

Miło nam poinformować, że VI Lubelski Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne” odbędzie się w dniach od 31 marca do 2 kwietnia. Tegoroczne Metamorfozy poświęcą wiele miejsca Edwardowi Stachurze, który był związany z Lublinem – studiował tu w latach 50-tych XX wieku.

Z okazji obchodów 700-lecia naszego Miasta i 80. rocznicy urodzin Barda chcemy zaproponować Państwu wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z rodziną i przyjaciółmi legendarnego Steda, wystawę jego rękopisów i zdjęć oraz spektakl muzyczny pt. Biała Lokomotywa – opowieść o życiu Poety na podstawie jego poematów i wierszy. Sztuka została wyreżyserowana przez przyjaciela Stachury – Jerzego Satanowskiego. Wystąpią w niej aktorzy Teatru Ateneum – Jan Janga Tomaszewski, Wojciech Brzeziński oraz Mirosław Czyżykiewicz.

W czasie tegorocznego Festiwalu usłyszymy utwory Jacka Kaczmarskiego we wspaniałych aranżacjach Kwartetu ProForma, który wykona piosenki z cyklu poetyckiego Sarmatia, będącego inspiracją dla całej tegorocznej edycji. Kwartet, znany szerokiej publiczności z występów z Kazikiem, zaprezentuje także utwory Stanisława Staszewskiego.

Na scenie piosenki autorskiej wystąpią w tym roku również Witek Bartoszek i Marek Tercz, którzy przedstawią swoje najnowsze utwory. Na życzenie publiczności piosenki z dwóch ostatnich płyt: Obrazki i Uliczna, zaśpiewa także, dawno niewidziany w Lublinie, Paweł Wójcik. Ten koncertujący od kilku lat w całej Polsce autor refleksyjnych i mniej poważnych, satyrycznych piosenek robi furorę wśród internautów.

Muzyczną świeżość zapewni z kolei występ gwiazdy sobotniego Koncertu Galowego – znanego z licznych ról aktorskich, Pawła Domagały, który wydał w listopadzie 2016 roku intymną i osobistą płytę Opowiem ci o mnie.

Miłośników Jacka Kaczmarskiego z pewnością ucieszy możliwość rozmowy z Jerzym Satanowskim podczas spotkania autorskiego, w czasie którego opowie o swojej przyjaźni i współpracy z Bardem nad operą Kuglarze i wisielcy (do której libretto napisał Jacek Kaczmarski).

W ramach Festiwalu proponujemy także wspólne stworzenie wystawy pamiątek związanych z pobytem Jacka Kaczmarskiego w Lublinie. Jeśli mają Państwo w swoich zbiorach zdjęcia, autografy lub inne pamiątki, bylibyśmy wdzięczni za ich udostępnienie (e-mail: festiwalmetamorfozy@gmail.com).

BILETY: na KupBilecik.pl, w „Kulturomaniaku” w CH E.Leclerc przy ul. T. Zana oraz w dniach 27 marca – 1 kwietnia w ACK UMCS w godz. 17.00-19.00.

PROGRAM FESTIWALU

31.03. PIĄTEK
ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

  • 11.00 – Gra miejsca dla młodzieży szkół gimnazjalnych Lublin w okresie złotego wieku
  • 13.00-17.30 – Koncert Konkursowy – wstęp wolny
  • 18.00 – wernisaż Stachura lubelski i lubelskie ślady Jacka Kaczmarskiego – wstęp wolny
  • 19.30 – Koncert piosenki literackiej – BILET: 20 zł
    Wystąpią: Witek Bartoszek, Marek Tercz, Paweł Wójcik, Kwartet ProForma z piosenkami Stanisława Staszewskiego

Afterparty – Restauracja Sielsko Anielsko, ul. Rynek 17

01.04. SOBOTA
ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

  • 16.00 – Stachura lubelski… i nie tylko – spotkanie z dr. Dariuszem Pachockim, wybitnym stachurologiem oraz jego gośćmi: rodziną Edwarda Stachury i przyjaciółmi Poety – wstęp wolny
  • 18.00-22.30 – Koncert Galowy – BILET: 40 zł
    prowadzenie: Paweł Kowalczyk
  • 18.00 – Koncert Laureatów
  • 19.30 – Recital piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Kwartetu ProForma
  • 21.00 – Koncert Pawła Domagały Opowiem ci o mnie

Afterparty – Restauracja Sielsko Anielsko, ul. Rynek 17

02.04. NIEDZIELA

  • 12.00 – Spacerkiem po Lublinie… – wycieczka lubelskim szlakiem Jagiellonów dla wykonawców i publiczności Festiwalu (spotkanie uczestników pod Bramą Krakowską) – udział bezpłatny

ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

  • 16.00 – Spotkanie autorskie z Jerzym Satanowskim Wspomnienia o Jacku i Stedzie
  • 17.00 – Spektakl muzyczny Biała Lokomotywa na podstawie wierszy, listów i poematów Edwarda Stachury w reż. Jerzego Satanowskiego – BILET: 25 zł

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    30 marca 2017