Uroczyste otwarcie pływalni w Centrum Kultury Fizycznej

9 października odbyło się uroczyste otwarcie pływalni w Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz rektorskich, kanclerskich i kwestorskich UMCS, reprezentantów władz miejskich i samorządowych, wykonawców remontu oraz pracowników naszej Uczelni.

Spotkanie poprowadził dyrektor CKF dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS, który podziękował wszystkim zaangażowanym w prace modernizacyjne. Ze specjalnymi podziękowaniami zwrócił się do rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego: „Panie Rektorze, pragnę wyrazić najserdeczniejsze podziękowania za nieocenioną pomoc i ogromne wsparcie udzielone przy remoncie i rozbudowie obiektów sportowych naszej Uczelni (…). Dzięki Pańskiej inicjatywie i zaangażowaniu możliwe było przywrócenie dawnej świetności Centrum Kultury Fizycznej, co bez wątpienia znacząco wpłynie na rozwój sportu i aktywności całej społeczności akademickiej i mieszkańców Lublina. Remont obiektów sportowych to nie tylko poprawa stanu technicznego, ale także stworzenie lepszych warunków do treningów i organizacji zajęć sportowych dla studentów. Jestem przekonany, że nowoczesne i funkcjonalne obiekty przyczynią się do zmobilizowania studentów, pracowników Uczelni i mieszkańców Lublina do większej aktywności fizycznej (…)”.

Z kolei rektor prof. Radosław Dobrowolski wyraził radość z ponownego otwarcia pływalni: „Cieszę się, że dzisiaj w sposób symboliczny otwieramy po ponad rocznej przerwie wyremontowaną i zmodernizowaną nieckę basenową w Centrum Kultury Fizycznej UMCS. To niezwykle ważna inicjatywa z punktu widzenia rozwoju sportu akademickiego nie tylko na naszej Uczelni, ale myślę, że w całym mieście i regionie (…). Ten remont to zamknięcie pewnego etapu inwestycji. Sport jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania Uczelni jako instytucji akademickiej. Dlatego też w bieżącej kadencji nie zabraknie kolejnych inwestycji w sport i kulturę studencką (…). Niecka basenowa prezentuje się perfekcyjnie. Spełnia wszystkie standardy, które są nakładane na tego typu obiekty. Wierzę, że posłuży studentkom i studentom oraz sportowcom. Będzie także wykorzystywana komercyjnie. Przy okazji w tym wyjątkowym dla sportu akademickiego UMCS dniu podziękuję Panu Dariuszowi Droździelowi – prezesowi Firmy INS-BUD – głównemu wykonawcy. Dziękuję za doskonałą współpracę (…). Chcę podziękować również Paniom Kanclerz i Paniom Kwestor, bo to w dużej mierze ich zasługa, że dziś możemy wspólnie świętować (…). W dalszej perspektywie zachęcam wszystkich do korzystania z tego pięknego obiektu”.

Głos zabrała także kanclerz Uczelni Grażyna Elżbieta Fiok: „Prace modernizacyjno-remontowe nie są rzeczą prostą. Chciałabym na ręce Pana Dyrektora CKF złożyć podziękowania całej załodze, która uczestniczyła aktywnie w tym przedsięwzięciu. Dziękuję też Panu Prezesowi Droździelowi za rozwiązywanie wszystkich trudnych kwestii, które czasami wymagały bardzo długich rozmów (…). Nie wiem czy Państwo zauważyliście, ale fasada naszego budynku bardzo się zmieniła. W pierwotnym planie nie było tej zmiany, ale udało nam się wygospodarować środki. Ta fasada będzie energooszczędna i przyjazna środowisku (…). Nasze przedsięwzięcie jest skierowane również do osób z niepełnosprawnościami. Zainstalowaliśmy np. specjalne podnośniki, które ułatwią im dostęp do pływalni (…)”.

Do zebranych kilka słów skierowali również wicemarszałek województwa lubelskiego Marek Wojciechowski oraz zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Anna Augustyniak.

Po części oficjalnej wydarzenia goście mogli zobaczyć pokaz aquafitness i sztafet pływackich. Niewątpliwą atrakcją był występ Adeli Piskorskiej – mistrzyni Europy w pływaniu, reprezentantki AZS UMCS.

Warto dodać, że remont pływalni rozpoczął się w lutym 2023 r. i trwał do czerwca 2024 r. Prace realizowane przez firmę INS-BUD objęły przede wszystkim wymianę niecki basenowej oraz przystosowanie układu funkcjonalno-przestrzennego do wymogów BHP i PPOŻ. Wprowadzono również wiele rozwiązań funkcjonalnych w celu dostosowania obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. zamontowano windę i podnośnik umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami dostęp do pływalni. Wydzielono też specjalne pomieszczenia szatniowo-sanitarne. W przestrzeni holu głównego stworzono szatnię otwartą dla osób korzystających z pływalni. Z myślą o użytkownikach w obiekcie został zamontowany Elektroniczny System Obsługi Klienta (ESOK). Wymieniono także okładziny ścienne, podłogowe i sufitowe w holu głównym oraz wykonano instalacje: wentylacyjną, wodną, hydrantową, kanalizacyjną i elektryczną.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    9 października 2024