Uniwersytet Dziecięcy UMCS sformalizował współpracę ze szkołami im. Królowej Jadwigi - komunikat i zdjęcia

Uniwersytet Dziecięcy UMCS rozpoczął formalną współpracę z Prywatną Szkołą Podstawową i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. 13 grudnia br. w Sali Senatu UMCS przedstawiciele Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i szkoły podpisali oficjalną umowę o kooperacji.

W spotkaniu z ramienia UMCS wzięli udział: prof. Dorota Kołodyńska – Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, Anna Bukowska – kierownik Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, dr hab. Beata Bylina – Prodziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS oraz dr Waldemar Berej – adiunkt z Instytutu Fizyki UMCS, zaś szkołę reprezentowali: Grzegorz Szymczak – właściciel Prywatnej Szkoły Podstawowej i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie oraz Piotr Kononowicz – nauczyciel fizyki.

Jak na wstępie podkreśliła prof. Dorota Kołodyńska: – Dzisiejsze spotkanie to sfinalizowanie długoletniej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Dziecięcym UMCS, a Prywatną Szkołą Podstawową i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Jest to szczególny moment i wyjątkowa okazja, ponieważ nasz Uniwersytet Dziecięcy obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Podpisane porozumienie pozwoli nam na głębszą współpracę i nawiązanie kolejnych relacji, czego przykładem jest choćby Otwarte Koło Olimpijskie z fizyki.

Wtórowała temu Anna Bukowska, kierownik Uniwersytetu Dziecięcego: – Przyświeca nam motto „Wiedza to wolność” i staramy się je propagować wśród młodych ludzi. By nie poprzestawać tylko na najmłodszych dzieciach, naszą ofertę poszerzyliśmy również o kursy przygotowujące dla uczniów klas ósmych z matematyki i języka polskiego oraz o kursy maturalne. Warto dodać, że zajęcia z fizyki prowadzi u nas właśnie Piotr Kononowicz ze szkoły im. Królowej Jadwigi, który ma niebywałe sukcesy w swojej dziedzinie. Większość maturzystów, którzy uczestniczą w jego zajęciach, zdaje maturę rozszerzoną z fizyki często na 100%. Nasza współpraca z „Jadwigą” – jak popularnie mówią uczniowie – jest dla nas powodem do włożenia dodatkowego wysiłku, by pokazać uczniom i nauczycielom, że młody człowiek podąża za nauczycielem nie ze strachu, ale z pasji do nauki. Dlatego też w planach mamy wspólną, ogólnopolską konferencję, którą będziemy organizowali w kwietniu 2023 r. pt. „Nauczyciel z pasją – inspiruje do nauki i rozwoju”.

Grzegorz Szymczak, właściciel szkoły, zaznaczył: – Od wielu lat współpracujemy nieformalnie z UMCS, dlatego bardzo zależało mi na tym, żeby przypieczętować tę kooperację. Z wykształcenia jestem nauczycielem matematyki i moim marzeniem jest, aby szkoła wyróżniała się przede wszystkim wysokimi wynikami z przedmiotów ścisłych. To marzenie udało się spełnić, bo już od kilkunastu lat mamy najwięcej laureatów i finalistów olimpiad z matematyki, fizyki oraz informatyki ze wszystkich lubelskich szkół (…). Podpisanie umowy na pewno podniesie prestiż działań podejmowanych w szkole.

Podpisana podczas spotkania umowa między UMCS a szkołą pozwoli na szerszą realizację misji Uniwersytetu Dziecięcego. Dla jednostki najważniejsze jest pokazanie młodym ludziom, że warto zdobywać wiedzę, odkrywać nieznane, realizować pasje i rozwijać talenty. Nieformalna – dotychczas – współpraca z Prywatną Szkołą Podstawową i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie nabierze głębszego wymiaru z korzyścią dla dzieci i młodzieży Lubelszczyzny. Przykładem dotychczasowej kooperacji UD UMCS i szkoły jest Otwarte Koło Olimpijskie z fizyki prowadzone przez nauczycieli Liceum i pracowników UMCS. W zajęciach mogą brać bezpłatnie udział wszyscy zainteresowani uczniowie, nie tylko z województwa lubelskiego. Od lat uczestnicy koła z fizyki są finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej i Matematycznej, olimpiad z informatyki, wiedzy technicznej oraz olimpiad międzynarodowych i europejskich.

W planach jest także rozszerzenie współpracy przy realizacji Otwartych Kół Olimpijskich o kolejne obszary: – Tak jak wspominaliśmy, celujemy w przedmioty ścisłe, więc do pełni szczęścia brakuje nam biologii, chemii czy geografii. Na wielu polach możemy jeszcze wspólnie działać ze szkołą. (…) Chcielibyśmy także poprzez nawiązanie tej współpracy wskazać młodym ludziom kierunek, że warto też podjąć studia na Wydziale MFiI, bo mamy doskonałe zaplecze, wspaniałych nauczycieli i osiągamy świetne rezultaty w nauce, o czym świadczą wyniki ewaluacji i wysokie noty m.in. dla Instytutu Fizyki. Chcemy – poprzez kooperację między naszymi instytucjami – pokazać, że ci olimpijczycy mogą studiować także u nas i upatrujemy w tej współpracy szerokiego pola do rozwoju dla naszych kandydatów i przyszłych studentów. – dodała Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. Prof. Kołodyńska przypomniała także, że od maja br. UMCS należy do sieci Uniwersytetów Europejskich ATHENA, więc potencjalni kandydaci na studia będą mogli kształcić się jednocześnie we Francji, Włoszech, Portugalii, na Słowenii czy Litwie.

Najbliższym planowanym działaniem UMCS i szkoły są warsztaty Otwartego Koła Olimpijskiego z Fizyki, które odbędą się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w dniach 28-30 grudnia br. (szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej). Zajęcia będą prowadzone przez pasjonatów fizyki i absolwentów koła. Jako że celem jest również otwarcie na świat umysłów młodych ludzi, w programie warsztatów znajdują się też tematy z dziedziny historii (Cichociemni, IPN), muzyki (Życie i twórczość Henryka Wieniawskiego) oraz wystawa obrazów.

Harmonogram Zimowych Warsztatów Otwartego Koła Olimpijskiego z Fizyki (28-30.12.2022)

Prowadzący: Dominik Kufel, doktorant z fizyki kwantowej, Harvard University

Temat: Poplątanie bez pomieszania: węzły i zastosowania. (90 min)

Prowadzący: dr Waldemar Berej, wykładowca w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Temat: Promieniowanie przyspieszanego ładunku. (90 min)

Prowadzący: Stanisław Kurdziałek, II rok doktoratu na Wydziale Fizyki UW w dziedzinie kwantowej informacji i kwantowej metrologii.

Temat: Nieoczywiste konsekwencje II zasady termodynamiki. (90 min)

Prowadzący: Piotr Tatarczak, II rok doktoratu na Wydziale Fizyki UW.

Temat: Struktura pasmowa półprzewodników. (90 min)

Prowadzący: Mateusz Warowny, Uniwersytet Dundee (Szkocja)

Temat: Półprzewodniki, dioda, tranzystor. (90 min)

Prowadzący: Jakub Głazowski, CEO Top Resolution Sp. z o.o., founder AIMIND 3DVISION Sp. z o.o., właściciel D3sign Maker, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat: ograniczenia w rozwoju technologii druku 3D FDM, branży druku 3D, oraz   jego zastosowania i korzyści. (90 min)

Prowadzący: Korneliusz Obarski, wielokrotny finalista i laureat Olimpiad z fizyki, matematyki, informatyki, wiedzy technicznej, wielokrotny medalista Olimpiad Międzynarodowych i Europejskich,  w roku 2022 zwycięzca Olimpiady Fizycznej i Matematycznej, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat:  Wybrane zadania olimpijskie. (60 min)

Prowadzący: Mikołaj Kuziuk, finalista i laureat Olimpiady Fizycznej, uczeń Prywatnej Szkoły Podstawowej i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Temat: Wybrane zadania olimpijskie. ( 60 min)

Prowadzący: Bartosz Tkaczyk, absolwent fizyki na University of Manchester. Na co dzień programista w Netguru oraz Withsecure.

Temat: Przemiana adiabatyczna. (60 min)

Prowadzący: Wojciech Malinowski, absolwent fizyki na University of Manchester, obecnie Quantitative Strategist w Goldman Sachs.

Temat: Czym zajmują się fizycy pracujący w branży finansowej? ( 60 min)

Prowadzący: dr Magdalena Śladecka, IPN Lublin.

Temat: Cichociemni. (60 min)

Prowadzący: dr muzykologii Karol Rzepecki.

Temat: Życie i twórczość Józefa Wieniawskiego w XIX- wiecznej Europie. (60 min)

Wystawa obrazów Iwony Ligęzy - absolwentki ASP Warszawa, która należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

W załączniku znajdują się zdjęcia z podpisania umowy autorstwa Bartosza Prolla.

    Informacje prasowe

    Data dodania
    13 grudnia 2022