Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
15 grudnia 2022 r. w Sali Senatu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i medali naukowcom z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej uhonorowanym na międzynarodowych targach wynalazczości.
W spotkaniu z twórcami nagrodzonych wynalazków uczestniczyli członkowie kolegium rektorskiego UMCS: Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski oraz Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. uczelni, a także dr hab. inż. Tomasz Klepka, prof. PL (jako reprezentant PAN i CINE, organizatora Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Technologii INNO WINGS) oraz przedstawicielki Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS: dyrektor Anna Grzegorczyk oraz Broker Innowacji Agnieszka Flaga.
Autorzy wynalazku „WAXO – innowacyjny analizator wosku”: prof. Mariusz Gagoś z Instytutu Nauk Biologicznych, dr hab. Marek Pietrow z Instytutu Fizyki oraz dr Jan Wawryszczuk (nieobecny na spotkaniu) zostali uhonorowani złotym medalem Francuskiej Federacji Wynalazców (FFI), Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców Europe France Inventeurs (EFI) i Fundacji Haller Pro Invention oraz nagrodą specjalną Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów i Nowych Technologii (TISIAS) z Toronto przyznanych podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków Prix Eiffel 2022.
Z kolei w trakcie Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Technologii INNO WINGS wyróżnione zostały dwa wynalazki naukowców z naszego Uniwersytetu. Złoty medal otrzymała dr hab. Beata Podkościelna, prof. uczelni z Instytutu Nauk Chemicznych za „Inteligentny lakier polimerowy na bazie akrylanów odporny na działanie promieniowania UV”, zaś brązowy medal został przyznany dr Katarzynie Szwaczko (nieobecna na spotkaniu) i dr. Kamilowi Dziubie z Instytutu Nauk Chemicznych za autorstwo pomysłu pn. „Zastosowanie syntonów diestrów h-fosfonianów i ich pochodnych”.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody i gratulacje od przedstawicieli władz rektorskich UMCS. Wynalazki, które zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez poszczególne jury (doceniające m.in. ich innowacyjność), dają duże możliwości na wykorzystanie ich w praktyce – co już się dzieje np. w przypadku WAXO. Po części oficjalnej spotkania odbyła się interdyscyplinarna dyskusja między uczestnikami, w trakcie której rozmawiano m.in. o potencjalnych polach współpracy zespołów badawczych z różnych dziedzin.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy badawcze naszych naukowców!
Fot. Bartosz Proll