Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr. hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. Uczelni.
26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Codziennie kilka osób dowiaduje się, że jedynym ratunkiem dla nich jest transplantacja organu. W jaki sposób przeszczep zmienia życie chorego? Czy po tej trudnej operacji można żyć normalnie?
– (…) Z punktu widzenia pacjenta mogę powiedzieć, że dzięki transplantacji żyję, mogę normalnie pracować, normalnie funkcjonować i od ponad trzech lat realizować dodatkową misję, którą jest promocja postaw protransplantacyjnych w naszym społeczeństwie na poziomie miasta, regionu czy kraju. Przekaz takich osób jak ja, które miały bardzo poważne problemy zdrowotne, najczęściej nie z własnej winy, i przeżywały różne perypetie z nimi związane, ale wróciły do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, w środowiskach pracy, w rodzinach, jest niezwykle ważny dla innych osób, które obecnie chorują albo znajdują się w procesie leczenia – mówi dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. Uczelni.
dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. Uczelni – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, kierownik Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki z Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS, przewodniczący Komisji Ekonomii i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk O/Lublin, przewodniczący Rady Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina. Uczestnik i organizator wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą. Laureat licznych międzynarodowych nagród naukowych. Zakres przedmiotowy prowadzonych przez niego badań obejmuje przede wszystkim tematykę dotyczącą logistyki i zarządzania w przedsiębiorstwach.