Toruński Piknik Archiwalny

11 czerwca 2024 r. w Toruniu miał miejsce Toruński Piknik Archiwalny, zorganizowany po raz pierwszy przez toruńskich archiwistów, bibliotekarzy, genealogów i muzealników. Ogółem 20 instytucji zaprezentowało specyfikę swojej pracy m. in. Archiwum Państwowe w Toruniu, Archiwum Wojskowe w Toruniu, Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i inne. Piknik został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, obchodzonego 9 czerwca.

Była to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne. W ramach Toruńskiego Pikniku Archiwalnego przygotowano moc atrakcji i ciekawostek. Instytucje pokazały najcenniejsze zbiory, jednostki archiwalne, muzealne. Na najmłodszych odwiedzających piknik czekały warsztaty kaligraficzne, gry i zabawy. 

Wydarzenie było okazją do spotkania archiwistów, poznania, rozmowy, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń. Zaproszenie na Toruński Piknik Archiwalny spotkało się z zainteresowaniem pracowników Archiwum UMCS w osobie Anny Romanowskiej, która odwiedziła m. in. Archiwum UMK, Muzeum Uniwersyteckie, Archiwum Państwowe.

Archiwum UMK gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia dokumentację wytworzoną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i jednostki związane z uniwrsytetem od sierpnia 1945 r.  Na jego zasób składają się również materiały ulotne, fotograficzne, filmowe, nagrania dźwiękowe, dokumentacja techniczna, akta instytucji, jednostek i organizacji związanych z uczelnią oraz archiwalia po wybitnych uczonych UMK. 

Archiwum Państwowe w Toruniu przygotowało ciekawą wystawę "Obrazy przeszłości",przedstawiającą pieczęcie używane do uwierzetelniania dokumentów oraz wszelkie ikonograficzne, barwne i plastyczne, często artystyczne, przedstawienia zwierząt, ludzi, naszkicowane na kartach ksiąg, akt.  Rysunki powstawały w trakcie wpisów i wynikały ze zmęczenia pisarza czy notariusza. Na wystawie wyeksponowano m. in. rysunki z księgi ławniczej przedmiejskiej Torunia z lat 1600-1615, gdzie na jednej ze stron przedstawiony jest smok toruński. Smokom towarzyszyły także bestie i gryfy z okładek tabliczek woskowych. Archiwum Państwowe w Toruniu pokazało zwiedzajacym także wielobarwne ryciny i ikonografię, wśród których można było zobaczyć akt erekcyjny budowy obeliska w formie akwareli Juliusza Fałata.

W ramach Toruńskiego Pikniiku Archiwalnego uczestnicy poznali specifikę pracy Wojkowego Archiwum w Toruniu, które obok dokumentacji o tematyce wojskowej gromadzi, opracowuje i przechowuje zdjęcia związane z historią wojskowości.  Przy stoisku Archjiwum można było przejść sprawdzian spostrzegawczości podejmując wyzwanie odkrycia puzzli tego samego wizerunku. Puzzle przedstawiały zdjęcia z zakresu historii wojskowości. 

 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    13 czerwca 2024