Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 grudnia 2024 roku zmarł w wieku 91 lat

Śp.

Zenon Koter

etnomuzykolog, muzyk i metodyk, animator muzyczny,

wieloletni pracownik Wydziału Artystycznego UMCS

 

Przez większość zawodowego życia związany był z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od roku 1973 włączył się do prac prowadzonych przez ówczesny Zakład Języka Polskiego UMCS nad zbieraniem i dokumentowaniem folkloru muzycznego Lubelszczyzny, a w grudniu 1974 r. zasilił kadrę Zakładu Wychowania Muzycznego w Instytucie Wychowania Artystycznego ówczesnego Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.  W roku akademickim 1975/1976 objął funkcję kierownika nowopowstałego Zakładu Teorii i Metodyki Wychowania Muzycznego. Uczestniczył w kursach zagranicznych (Szwajcaria, Holandia), organizował warsztaty zagranicznych wykładowców dla studentów IWA. W roku 2000/2001 przeszedł na emeryturę prowadząc zajęcia dydaktyczne do roku akademickiego 2013/2014.

Od roku 1976 dokumentował folklor muzyczny Lubelszczyzny współpracując z Włodzimierzem Dębskim i zespołem naukowym prof. Jerzego Bartmińskiego przy tomie Lubelskim z serii Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. Jednocześnie współpracował z zespołami regionalnymi, szczególnie Zespołem Pieśni i Tańca „Retmany”, Zespołem Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci", a także od końca lat 70. XX w. z Zespołem Tańca Ludowego UMCS, w którym Stanisław Leszczyński powierzył mu kierownictwo muzyczne. Doktor Zenon Koter prowadził liczne kursy metodyczne dla nauczycieli, na corocznych kursach folklorystycznych dla Polonii realizował kursy śpiewu ludowego i widowiska obrzędowe oparte na materiałach źródłowych.

Był cenionym muzykiem multiinstrumentalistą i propagatorem folkloru muzycznego. Zwieńczeniem pracy etnomuzykologicznej stała się publikacja poświęcona muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, za którą otrzymał Nagrodę Naukową „Marii Curie” za rok 2011. Doktor Zenon Koter wypromował kilkuset magistrantów, pozostawił cenne materiały i opracowania z zakresu lubelskiego folkloru muzycznego, wpłynął na kształtowanie i rozwój Instytutu Muzyki.

Jego postać stanowi ważny wkład w dorobek naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Pogrzeb odbędzie się 18 stycznia 2025 roku w kościele pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach.

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    15 stycznia 2025