Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wyzwania i szanse zrównoważonego rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. w kontekście uwarunkowań środowiskowych i społeczno-gospodarczych były tematem seminarium zorganizowanego 18 grudnia przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS (Centrum CeReClimEn) i LW Bogdanka.
Wydarzenie otworzył dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. UP, dyrektor Centrum CeReClimEn UMCS, który witając gości, przybliżył idee przyświecające organizatorom:
– seminarium jest okazją do refleksji nad jednym z najważniejszych wyzwań współczesności, czyli zrównoważonym rozwojem, szczególnie w kontekście sektora węgla kamiennego w Polsce. Będziemy rozmawiać o wpływie tego sektora na środowisko oraz wyzwaniach, jakie stoją przed nami w obliczu zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. (…) Dla Centrum CeReClimEn, którego mam przyjemność być dyrektorem, niezwykle istotne jest podejmowanie badań dotyczących wpływu zmian klimatycznych na społeczeństwo i gospodarkę. Współpraca z Bogdanką umożliwia nam spojrzenie na te wyzwania nie tylko z perspektywy ekologicznej, ale również społecznej.
Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS wyraził nadzieję, że
– konferencja przyniesie kompromisowe rozwiązania dla procesu wydobywczego, eksploatacji górniczej w niezwykle cennym przyrodniczo obszarze, jakim jest Polesie Lubelskie, a w bliskim sąsiedztwie także Poleski Park Narodowy.(…)Zwróćcie Państwo uwagę, że słowo problem nie pojawia się w tytule seminarium. Mówimy o wyzwaniach, które powinniśmy poprzez dialog i dzięki wzajemnemu zrozumieniu wspólnie pokonywać, stosując zasady zrównoważonego rozwoju.
Zdaniem Zbigniewa Stopy, prezesa zarządu LW Bogdanka
– Spółka od lat podejmuje działania, które łączą rozwój przemysłu z troską o środowisko naturalne oraz społeczności lokalne. Organizacja tego seminarium wspólnie z UMCS to wyraz naszej otwartości na współpracę z nauką oraz chęci włączenia się w debatę na temat transformacji energetycznej w Polsce. Wyzwania związane z przemianami klimatycznymi oraz społecznymi wymagają kompleksowego podejścia i wymiany wiedzy, dlatego cieszy mnie, że to wydarzenie stanie się platformą dialogu pomiędzy ekspertami, naukowcami i praktykami.
Gościem seminarium i jednym z prelegentów był prof. dr hab. Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju. W swoim wystąpieniu podkreślił:
– w tytule seminarium jest wszystko, o czym chcemy rozmawiać. To nie tylko wyzwania, ale też szanse związane z działalnością wydobywczą, która jest trudna i wymagająca od strony środowiskowej. Dlatego tak ważne jest zrównoważone podejście, uwzględniające zarówno potrzeby w zakresie środowiska i jego ochrony, jak i wyzwania natury gospodarczej i społecznej. Sztuką jest znalezienie tego złotego środka.
Prof. Galos wskazał także, że działalność LW Bogdanki w zakresie zrównoważonego rozwoju to przykład dobrych praktyk:
– myślę, że w skali Polski podejście Bogdanki do tego tematu, przynajmniej dla mnie osobiście, dzięki podejmowanym przez firmę działaniom zmierza w kierunku wzorcowego. Tu przykładem jest choćby działająca przy spółce Rada Naukowa ds.Ochrony Środowiska, która pomaga wskazywać obszary, jeśli chodzi o środowisko i jego ochronę, które wymagają szczególnego zaopiekowania. Myślę, że gdyby tego typu rozwiązania funkcjonowały przy wielu innych spółkach górniczych, to sam klimat dla działalności górniczej być może byłby trochę lepszy.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgromadziła przedstawicieli szkół wyższych, instytutów naukowych, parków narodowych i krajobrazowych, jednostek i organizacji zajmujących się ochroną środowiska oraz ekspertów ze środowiska samorządowego i gospodarczego.
Referaty plenarne wygłosili: prof. Krzysztof Galos pt. „Gospodarka Obiegu Zamkniętego na terenach górniczych – perspektywy i wyzwania zrównoważonego rozwoju” oraz prof. Grzegorz Grzywaczewski pt. „Funkcjonowanie Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka”. Obrady podzielono na bloki tematyczne obejmujące następujące zagadnienia:
Seminarium było odpowiedzią na aktualne wyzwania związane z transformacją energetyczną i ochroną środowiska oraz okazją do omówienia kluczowych kwestii dotyczących sektora węgla kamiennego w Polsce, wpływu na środowisko oraz wyzwań związanych z jego rozwojem w kontekście zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. Wydarzenie stworzyło możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz wskazania możliwości zrównoważonego rozwoju w kontekście przemian energetycznych w Polsce.