Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
„The Voice of Science” to nowy cykl anglojęzycznych podcastów popularyzujących różne dziedziny nauki. W każdym z sześciu odcinków naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, których odkrycia i dorobek są cenione nie tylko w kraju, ale także za granicą, w przystępny sposób będą przybliżać prowadzone przez siebie badania oraz odkrywać przed słuchaczami różne tajniki wiedzy. Zapraszamy do słuchania!
Gościem tego odcinka jest dr hab. Paweł Mergo, prof. UMCS, która opowie o swoich badaniach dotyczących technologii światłowodowych. Dowiemy się, czym są światłowody i gdzie mają zastosowanie. Przypomnimy też historię ich powstania, ponieważ to właśnie na naszym Uniwersytecie został stworzony pierwszy w Polsce światłowód.
Prof. Paweł Mergo jest kierownikiem Pracowni Technologii Światłowodów w Instytucie Nauk Chemicznych UMCS. Jego zainteresowania naukowe związane są z technologią wytwarzania i metrologią klasycznych i specjalnych włókien światłowodowych. Jest autorem ponad 300 artykułów i opracowań naukowych oraz kierownikiem i wykonawcą wielu projektów finansowanych z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Programów Regionalnych Unii Europejskiej, Horyzont 2020 oraz zleceń celowych. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał wiele nagród, w tym m.in. Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości” (2021) oraz Nagrodę Naukową „Marii Curie” (2018). Pracę zawodową łączy z pasją do rolnictwa.
Cykl podcastów „The Voice of Science” jest realizowany w ramach projektu „The power of relations – działania na rzecz wzmocnienia potencjału UMCS w zakresie obsługi studentów z zagranicy”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu NAWA Welcome to Poland.