Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W lipcowym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich” ukazał się tekst przedstawiający ofertę studiów podyplomowych na UMCS, którego autorką jest Monika Bzowska-Rudaś. Można się z niego dowiedzieć m.in. jakie kierunki studiów podyplomowych oferuje obecnie nasza Uczelnia oraz co należy zrobić, aby wziąć udział w rekrutacji. Zapraszamy do lektury!
Studia podyplomowe od lat stanowią ważny element oferty edukacyjnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Nieustannie dopasowywane do potrzeb rynku i dynamiki zmian zachodzących we współczesnym świecie są najszybszym sposobem na podniesienie lub zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych oraz rozwój osobisty. Dość wąski zakres tematyczny specjalistycznej wiedzy i praktyczny wymiar zajęć sprawiają, że jest to bardzo efektywny wariant edukacji dla osób chcących podnosić swoje kompetencje w wybranych obszarach. Co ważne, ta forma kształcenia idealnie wpisuje się w ideę lifelong learning, ale nie mniej ważny jest aspekt wdrażania integracji pracy i życia zawodowego.
Uniwersytet przykłada wagę do jakości oferty kształcenia na studiach podyplomowych oraz tworzenia warunków dogodnych dla słuchaczy. Zdajemy sobie sprawę, że konieczność pogodzenia wielu obszarów aktywności z powrotem na studia jest niełatwa i może prowadzić do nagłych zmian decyzji już po okresie rekrutacji. Dlatego od nowego roku akademickiego UMCS rezygnuje z pobierania opłat rekrutacyjnych, co pozwoli uelastycznić proces rekrutacji i wyeliminować ryzyko utraty przez kandydata wniesionych opłat wstępnych w przypadku konieczności zmiany planów. Chcemy zapewnić kandydatom komfort podjęcia decyzji nieobarczonej konsekwencją finansową, a jednocześnie uprościć rekrutację.
Obecnie UMCS oferuje już 67 kierunków studiów podyplomowych i wciąż pojawiają się nowe propozycje. Przykładowo, w obecnym roku akademickim Minister Edukacji i Nauki zlecił naszemu Uniwersytetowi organizację i realizację czterosemestralnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych „Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcie rodziny”. Studia przygotowują specjalistów nowego międzysektorowego modelu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (WWR), obejmującego m.in. ujednolicenie kompetencji i powiązanie wielu obszarów wiedzy uwzględniających różne konteksty, zasoby środowiska, indywidualne predyspozycje dziecka i rodziny oraz rekomendowane strategie i metody postępowania dostosowane do specyficznych możliwości i potrzeb. Naukę na tych bezpłatnych, finansowanych z budżetu MEiN studiach, rozpoczęło i kontynuuje 60 słuchaczek, przyszłych specjalistek WWR.
Nowych kierunków przybywa i zwiększa się liczba słuchaczy, dlatego upraszczanie procedur i usprawnianie obsługi studiów podyplomowych jest nieuniknione. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat ze studiów podyplomowych UMCS skorzystało ponad 10 tysięcy absolwentów na wszystkich kierunkach realizowanych przez 13 wydziałów oraz Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców. Oferta dydaktyczna każdego roku jest aktualizowana, a jej zakres merytoryczny obejmuje wiele obszarów, takich jak:
Studia podyplomowe trwają – w zależności od kierunku – dwa, trzy lub cztery semestry. Zajęcia odbywają się w weekendy, raz lub dwa razy w miesiącu. Wykładowcy to doświadczona kadra akademicka oraz specjaliści-praktycy. Słuchacze korzystają z nowoczesnej bazy dydaktycznej ulokowanej na miasteczku akademickim w centrum Lublina (sale wykładowe i laboratoryjne UMCS) oraz z platformy Wirtualny Kampus. W zależności od specyfiki kierunku zajęcia odbywają się w siedzibie Uczelni, online lub hybrydowo.
Absolwentom UMCS posiadającym kartę Absolwent przysługuje zniżka w wysokości 10%, a członkom ich rodzin (dzieci, mąż/żona) w wysokości 5%.
Trzeba zarejestrować się w Systemie Obsługi Rekrutacji oraz złożyć komplet dokumentów zawierający:
Fot. Archiwum Centrum Promocji UMCS