Dwusemestralne podyplomowe studia doskonalące w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego
Trwa rejestracja na podyplomowe studia doskonalące w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego.
Studia będą prowadzone online od października 2024 do maja 2025.
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów I lub II stopnia (tj. posiadających tytuł zawodowy licencjata lub magistra) w dziedzinie nauk humanistycznych lub społecznych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Studia kierowane są szczególnie do nauczycieli, ale także do wszystkich Polaków i cudzoziemców (posiadających udokumentowaną znajomość języka polskiego jako obcego na poziomie C1), którzy nauczają/planują nauczać cudzoziemców, a także dzieci Polaków powracających z zagranicy na różnorodnych kursach, lektoratach.
* Kandydaci, którzy ukończyli studia na kierunku innym niż filologia polska lub neofilologia, muszą przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzającej ich podstawową wiedzę z zakresu gramatyki języka polskiego (osobiście lub online).
Absolwenci studiów uzyskują kompetencje przydatne do: pracy w charakterze nauczyciela/lektora języka polskiego jako obcego, nauczyciela przedmiotów nauczanych w języku polskim w kraju i za granicą, oraz animatora kultury w środowiskach polonijnych. Absolwenci zostaną również przygotowani do pracy z uczniami – cudzoziemcami oraz dziećmi reemigrantów w szkołach w Polsce. Ponadto mogą też być członkami komisji egzaminacyjnych, uprawnionych do organizowania państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego koordynowanego przez Państwową Komisję ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
Uzyskane kompetencje obejmują umiejętność projektowania i prowadzenia zajęć dydaktycznych, zastosowania odpowiednich metod i technik kształcenia poszczególnych sprawności językowych na poziomach A1 – C2 oraz umiejętność powiązania wiedzy o Polsce, jej kulturze, literaturze z kształceniem językowym. Program przewiduje także pogłębienie wiedzy z zakresu komunikacji interkulturowej oraz pedagogicznych i psychologicznych uwarunkowań nauczania języka polskiego jako obcego. Integralną częścią oferty studiów są praktyki pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli języka polskiego jako obcego (w formie stacjonarnej lub zdalnej, w zależności od możliwości).
Kierownik studiów podyplomowych: dr hab. Agata Małyska, prof. UMCS
e-mail: agata.malyska@mail.umcs.pl
Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
Termin rekrutacji: do 13 października 2024.
Zasady przyjęć: kwalifikacja odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja w Systemie Obsługi Rekrutacji https://irk.umcs.pl/pl/offer/POD/programme/POD_JPO_SP/?from=field:POD_JPO_SP
oraz złożenie lub przysłanie kompletu dokumentów w formie papierowej.
Wymagane dokumenty:
Opłata za studia:
- I semestr: 1700 zł
- II semestr: 1700 zł
- Całkowity koszt studiów: 3.400 zł
Opłata za studia z uwzględnieniem karty absolwenta - 10 %:
- I semestr: 1.530 zł
- II semestr: 1.530 zł
- Całkowity koszt studiów: 3.060 zł
Termin i miejsce przyjmowania dokumentów: do 15 października, CJKP UMCS, pokój nr 8, ul. Weteranów 18, Lublin.
Dokumenty można składać osobiście lub przesłać:
Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS,
ul. Weteranów 18, 20-038 Lublin
polonia@umcs.pl
Planowany termin uruchomienia studiów: październik 2024 r.
Informacji udziela:
mgr Ewelina Mitkowska-Musiatewicz, telefon: 81 537 28 76, e-mail: polonia@umcs.pl
Serdecznie zapraszamy!