Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Ach, co to była za kulturalna uczta! 4 kwietnia w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyła się prapremiera spektaklu pt. „Pierwiastki życia”. W widowisku wzięli udział przedstawiciele kolegium rektorskiego UMCS, byli rektorzy, władze kanclerskie i kwestorskie Uczelni, pracownicy oraz zaproszeni goście.
Na wstępie kilka słów do zebranych skierował rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: „Witam Państwa na wyjątkowym wydarzeniu wpisującym się w jubileusz 80-lecia naszej Uczelni. Za chwilę będziemy uczestnikami wielkiego święta kulturalnego i teatralnego przygotowanego przez naszych studentów reprezentujących prawie wszystkie wydziały Uniwersytetu. Mam głęboką, graniczącą z pewnością nadzieję, że za chwilę zobaczymy spektakularne wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci”.
Rektor wspomniał, że 80 lat istnienia to nie jest skromny jubileusz, dlatego celebracja tego święta rozłożona jest na cały rok. Stanowi również m.in. okazję do tego, żeby podziękować w sposób szczególny osobom, które przyczyniły się do rozwoju naszej Uczelni. W związku z tym prof. Radosław Dobrowolski wręczył medale 80-lecia UMCS byłym rektorom: prof. Andrzejowi Dąbrowskiemu i prof. Stanisławowi Michałowskiemu za wkład, który wznieśli w rozwój i budowanie marki Uniwersytetu.
Potem działa się już tylko magia. W zapowiedzi spektaklu mogliśmy przeczytać: „Czy znasz prawdziwą Marię? Przechodzisz obok niej w drodze na zajęcia, przejeżdżasz, śpiesząc się do pracy, robisz zdjęcia po obronie prac dyplomowych, ale czy wiesz, kim naprawdę była patronka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie? Odkryj historię kobiety, która zmieniła świat nauki i nie tylko. Spektakl zabierze Cię w podróż przez epokę, w której odwaga i pasja Madame Curie stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń. W naszej opowieści Maria ma wiele twarzy – matki, naukowczyni, żony czy wreszcie noblistki.” I tak w istocie było. „Pierwiastki życia” to połączenie dynamicznej narracji z muzyką, choreografią i scenografią. Studentki i studenci UMCS pokazali publiczności Marię wielowymiarową: z jednej strony tytana pracy i geniusza naukowego, a z drugiej – skromną kobietę, która pokonała w swoim życiu wiele trudności, by osiągnąć sukces. W spektaklu przemówiła także replika rzeźby Patronki naszego Uniwersytetu, stojącej na placu głównym miasteczka akademickiego.
Pomysłodawczynią i producentką sztuki była dyrektorka Chatki Żaka Izabela Pastuszko. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Marcin Wąsowski, muzykę skomponował Michał Iwanek, a wokalnie młodych artystów przygotowała dr szt. Anna Michałowska-Kotynia z Instytutu Muzyki. Scenografię opracowali studenci Wydziału Artystycznego pod kierunkiem dr. hab. szt. Roberta Kuśmirowskiego, prof. UMCS.
Na szczególne słowa uznania zasługują główni bohaterowie wydarzenia, czyli pełna obsada aktorska. Końcowe owacje pokazały bowiem, że ich interpretacja sceniczna oraz gra były naprawdę spektakularne. Studenci, którzy wspaniale przenieśli nas w świat Marii Curie-Skłodowskiej, to: Natalia Kopycka, Wiktoria Kocjan, Natalia Sikora, Michał Puła, Filip Fabiański, Przemek Krzyszczak, Zofia Faluszczak, Aleksandra Pazur, Paulina Jamrozik, Gabriela Słowańska, Gabriela Jędrys, Wiktoria Brewczak, Antola Sadło, Klaudia Biedacha i Joanna Baran.
Po zaprezentowaniu tej fantastycznej sztuki głos zabrała Izabela Pastuszko, która podziękowała i pogratulowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie widowiska, po czym zaprosiła na scenę twórców i cały zespół organizacyjny.
Następnie reżyser w krótkim wystąpieniu podkreślił, że w tworzonych przez siebie historiach bardzo lubi łączyć powagę z humorem, co też zostało pokazane w tym spektaklu. Zwrócił się również do aktorów: „Bardzo dziękuję za tę pracę, szczególnie Wam – wszystkim tym, z którymi przyszło mi się zmierzyć artystycznie, twórczo. To niezwykła przygoda i bardzo dużo przy jej okazji się nauczyłem. Poznanie człowieka, spotkanie się z nim i pomoc w tym, żeby z młodych ludzi wyszło coś jeszcze, coś, czego nie pokazują na co dzień, jest niezwykłym doświadczeniem także dla mnie. Dziękuję!”.
O poszukiwaniu elementów scenografii opowiedział natomiast prof. Robert Kuśmirowski, który razem ze studentami pozyskiwał nietuzinkowe rekwizyty m.in. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydziale Chemii oraz na Wydziale Biologii i Biotechnologii.
To nie ostatnia szansa na obejrzenie „Pierwiastków życia”. Przed nami jeszcze oficjalna premiera 8 kwietnia. W najbliższym czasie sztuka będzie wystawiona na scenie także trzy dni później.
Raz jeszcze gratulujemy twórcom i zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.
Fot. Bartosz Proll