Srebrny medal dla prof. Barbary Gawdzik na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków

Gratulujemy prof. dr hab. Barbarze Gawdzik z Katedry Chemii Polimerów w Instytucie Nauk Chemicznych,
Wydziału Chemii UMCS wyróżnienia srebrnym medalem wynalazku na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków „Sposób modyfikacji asfaltów drogowych (Patent nr 229418)”.


Wręczenie nagrody nastąpiło dn. 14.12.2023 r. podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków, odbywającej się w Warszawie w dniach 12-14.12.2023 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Wystawa organizowana jest przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów każdego roku, które podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków, organizują Światowy Konkurs Wynalazków Chemicznych. W trakcie trwania siódmej edycji tego konkursu Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS zaprezentowało dwa wynalazki, których twórcami są naukowcy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Srebrny medal został uroczyście przekazany prof. dr hab. Barbarze Gawdzik przez Rektora UMCS – prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego podczas spotkania, w którym uczestniczył także Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką
– prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak oraz inni naukowcy wyróżnieni na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.


Wyróżniony wynalazek chroniony patentem prof. dr hab. Barbara Gawdzik stworzyła razem z dr hab. Tadeuszem Matynią, prof. UMCS – pracownikiem naukowym Katedry Chemii Polimerów, który zmarł w maju 2023 r.

Chroniony patentem sposób modyfikowania asfaltów drogowych (patent nr 229418), otrzymywanych jako produkty podestylacyjne ropy naftowej i wykorzystywanych w postaci lepiszczy do mieszanek mineralno–asfaltowych, stosowanych do budowy
i utrzymania nawierzchni dróg, jest wynalazkiem przyjaznym dla środowiska naturalnego, gdyż wykorzystuje miał gumowy
z zalegających na wysypiskach zużytych opon samochodowych i poprawia trwałość nawierzchni.

Nowy sposób modyfikacji powszechnie stosowanych asfaltów drogowych polega na modyfikacji chemicznej za pomocą termoplastycznego poli(butadienu) i zdepolimeryzowanej gumy z recyklingu. Wstępnie zdewulkanizowana guma stanowi substrat
do wytworzenia wspólnej sieci przestrzennej z termoplastycznym polibutadienem w procesie sieciowania. Przeprowadzona
w środowisku asfaltu reakcja, polega na wulkanizacji kauczuków (poli(butadienu) i kauczuków wytworzonych podczas depolimeryzacji gumy. W efekcie tworzy się uporządkowana, w dużym stopniu, sieć przestrzenna polimerów, dzięki której poprawie ulegają właściwości mechaniczne asfaltu i jego odporność na niskie temperatury. Dodatkową zaletą rozwiązania jest zagospodarowanie miału gumowego, powstałego w recyklingu opon samochodowych. Obecność gumy w asfalcie pozwala także na wytworzenia tzw. cichych nawierzchni.  

Dla naukowców z Katedry Chemii Polimerów Instytutu Nauk Chemicznych UMCS nagroda ta jest ukoronowaniem prac
nad wynalazkiem które trwały 10 lat. Wynalazek „Sposób modyfikowania asfaltów drogowych” (patent nr 229418), otrzymał ochronę patentową w 2013 r.


Serdecznie gratulujemy Pani Profesor sukcesu i życzymy dalszych pomyślnych przedsięwzięć naukowych.


fot. Bartosz Proll

źr.: Centrum Prasowe UMCS, Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków

    Aktualności

    Data dodania
    19 stycznia 2024