Spotkanie z kadrą narodową Ukrainy w judo osób niesłyszących

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej przebywa obecnie kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących. Sportowcy przygotowują się w Lublinie do Letnich Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących, które odbędą się w tym roku w Caxias do Sul w Brazylii. Reprezentacja Ukrainy należy do jednych z najlepszych na świecie. Dzisiaj, 20 kwietnia w Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbył się briefing prasowy ze sportowcami i zaproszonymi gośćmi.

Fot. Bartosz Proll

W spotkaniu z ukraińskimi zawodnikami udział wzięli: rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, konsulowie Generalnego Konsulatu Ukrainy w Lublinie: Serhii Caruk i Mirosława Angel, dyrektor CKF UMCS dr Tomasz Bielecki, prof. Uczelni, prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Wojciech Stempurski, wiceprezes PZSN Tomasz Włodarczyk, delegat techniczny Federacji Ukrainy Osób Niesłyszących Aleksander Zemeczev oraz trener kadry Vitaliy Kharłamov.

Jako pierwszy głos zabrał konsul Serhii Caruk, który podziękował władzom naszego Uniwersytetu za organizację tego wydarzenia i życzył powodzenia swoim rodakom podczas igrzysk: Bardzo dziękujemy polskiej stronie za wsparcie. Wierzymy w tych sportowców, będziemy razem z nimi i życzymy im sukcesów, dużo siły oraz dobrego nastawienia. I czekamy na medale.

Następnie rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski zwrócił się bezpośrednio do ukraińskich zawodników: – Bardzo się cieszę, że mogę w imieniu władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powitać Państwa i gościć w murach naszej Uczelni. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zareagowaliśmy jako społeczność akademicka szeroką gamą różnorodnej pomocy. Nie sposób w krótkim przekazie wspomnieć o wszystkich formach wsparcia, ale cieszę się, że wśród działań pomocowych jest również przyjęcie kadry narodowej Ukrainy w judo dla osób niesłyszących. Mam nadzieję, że będzie to choć cząstka naszego wkładu w pomoc udzieloną Państwu w tym trudnym dla całego narodu ukraińskiego czasie.

Trener kadry Vitaliy Kharłamov podziękował serdecznie za gościnę i wsparcie Uniwersytetu w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich. Treningi sportowców odbywają się dwa razy dziennie w nowoczesnych obiektach Centrum Kultury Fizycznej UMCS. Rano prowadzony jest z reguły trening techniczny w sali sportów walki, a po południu zajęcia przenoszą się do siłowni w budynku B. Odnowa biologiczna odbywa się na pływalni CKF oraz w obiektach MOSIR – Aqua Lublin. Zakwaterowanie zawodnikom i trenerom zapewnia Dom Studencki Kronos, a wyżywienie Stołówka Akademicka UMCS „Trójka” oraz „Bazylia”.

Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących są organizowane co cztery lata i mogą w nich brać udział wyłącznie osoby z ubytkiem słuchu. W trakcie rywalizacji zabronione jest korzystanie z aparatów słuchowych i implantów. Pierwsza tego typu olimpiada rozegrana została w 1924 roku w Paryżu.  

Mamy nadzieję, że zgrupowanie przeprowadzone na naszym Uniwersytecie przyczyni się do sukcesów sportowych kadry.

    Aktualności

    Data dodania
    20 kwietnia 2022