Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Kolejne wyjątkowe wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej za nami! Tym razem na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa gościliśmy prof. Krzysztofa Pomiana – wybitnego badacza, doktora honoris causa UMCS.
25 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone książce autorstwa prof. Krzysztofa Pomiana pt. Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy wydanej w serii „Wybitni twórcy / ważne teksty” nakładem Wydawnictwa UMCS.
Na początku wydarzenia wszystkich zebranych przywitała prof. dr hab. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, która powiedziała: – Mam zaszczyt i przyjemność w imieniu władz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa przywitać na szczególnej uroczystości, która wypada w roku jubileuszu 80-lecia UMCS. Ta uroczystość jest w sposób wyjątkowy połączona z obchodami 90. urodzin prof. Krzysztofa Pomiana – doktora honoris causa naszej Uczelni, wybitnego, światowej sławy uczonego, historyka o postawie moralnej, która wpisuje się w etos naszego Uniwersytetu.
Następnie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – rektor UMCS w towarzystwie prof. dr. hab. Jana Pomorskiego – przewodniczącego Komitetu ds. Obchodów 80-lecia Uczelni wręczył prof. Krzysztofowi Pomianowi jubileuszowy medal 80-lecia UMCS (z numerem 6) za jego wkład do nauki i kultury europejskiej oraz przewodniczenie Kapitule Nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez Senat UMCS od 2001 roku.
Prof. Radosław Dobrowolski podczas wydarzenia powiedział: – Cieszę się, że tak licznie wypełniliście Państwo aulę w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach podczas szczególnego wydarzenia, jakim jest spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem – doktorem honoris causa nie tylko naszego Uniwersytetu, ale także wielu innych Uczelni. Chciałbym podkreślić, że pierwszy doktorat honorowy dla prof. Pomiana został nadany właśnie przez UMCS. Ogromnie się cieszę, że jest z nami dziś również prof. Marian Harasimiuk, który w 2003 roku wręczał prof. Pomianowi ten tytuł.
Rektor naszej Uczelni w swojej wypowiedzi wspomniał także o przekazanym prof. Pomianowi medalu 80-lecia UMCS: – Medal, który przed chwilą wspólnie z prof. Janem Pomorskim wręczyliśmy, jest szczególny. To medal jubileuszowy 80-lecia naszej Alma Mater z limitowanej serii. Pierwszy z nich otrzymał prof. Marian Harasimiuk, kolejne wręczyliśmy rektorom minionych kadencji naszego Uniwersytetu. Ten przekazany dziś ma nr 6 i otrzymał go doktor honoris causa UMCS, wybitny badacz od lat związany z Uczelnią.
Następnie odbyła się dyskusja o książce prof. Pomiana pt. Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy. Autor rozważa w niej różne możliwości definiowana dziedzictwa kulturowego. Analizuje historię jednoczenia Europy i wskazuje na zagrożenia wynikające z odrzucenia zasady międzypaństwowej formy Unii Europejskiej. Apeluje też o zachowanie patriotyzmu europejskiego opartego na solidnej więzi emocjonalnej z Europą jako wspólnym dziedzictwem.
Rozmowę o książce z udziałem jej autora oraz prof. Jana Pomorskiego, prof. Roberta Traby i red. Piotra Kłoczowskiego poprowadziła prof. Iwona Hofman. Paneliści dyskutowali m.in. o tym, czym jest dziedzictwo europejskie.
Prof. Jan Pomorski podczas dyskusji powiedział: – Książka prof. Pomiana jest traktatem głęboko filozoficznym. Mówi nam o tym, czym w istocie jest dziedzictwo europejskie, czyli Europa jako taka. Gdy przestaniemy myśleć o Europie w kategoriach geograficznych jako jednym z kontynentów, to wizualizujemy ją właśnie w postaci materialnego i niematerialnego dziedzictwa (…). To dziedzictwo w przypadku Europy jest pewnym projektem ponadnarodowym, a nie reliktem czasów minionych. Jest zadaniem, które społeczność podjęła, aby budować lepszą przyszłość.
Podczas dyskusji poruszono również temat nacjonalizmów – uznawanych za najważniejsze zagrożenie dla Europy. Paneliści mówili też o wartościach europejskich i wspólnocie.
Prof. Robert Traba zwrócił uwagę na to, że prof. Pomian był dla niego na różnych etapach życia naukowego swego rodzaju drogowskazem do moralnego, etycznego widzenia historii. Powiedział: – Wydaje mi się, że sztuką naszego europejskiego obchodzenia się z dziedzictwem są nie tylko te standardy wyznaczające pozytywną, etyczną i historyczną wartość, która buduje naszą tożsamość. Ważne jest również jaki mamy stosunek do tego, z czym się nie utożsamiamy (…).
Z kolei red. Piotr Kłoczowski zwrócił uwagę m.in. na pozostałe publikacje prof. Pomiana w kontekście omawianej na spotkaniu książki pt. Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy: – Książka, o której dziś rozmawiamy (wydana przez Andrzeja Peciaka) jest jakby jednym z ostatnich ogniw refleksji nad Europą. I trzeba tę książeczkę zobaczyć w rzędzie książek wielkiego dzieła życia prof. Pomiana, czyli historii muzeów.
Na koniec dyskusji głos zabrał sam autor – prof. Krzysztof Pomian, który podziękował Rektorowi UMCS i organizatorom wydarzenia (m.in. Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu) za możliwość spotkania i wszystkie ciepłe słowa skierowane w jego stronę. Dodał: – To, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej stał się depozytariuszem i kontynuatorem zjawiska, które określamy mianem kultury paryskiej jest jedną z największych radości, jakie mnie w życiu spotkały (…). To, że pewien duch, który był obecny w Maisons-Laffitte jest kontynuowany i, że tutaj jest jedno z tych miejsc, może jedno z najważniejszych na mapie Polski (…), gdzie ta tradycja jest nadal pielęgnowana, to jest coś niezwykle ważnego i mnie z moim dorobkiem można w to wszystko wpisać (…).
Prof. Pomian podsumował też rozważania na temat dziedzictwa. Stwierdził: – Dziedzictwo jest dwubiegunowe. Jednym jego biegunem jest ponadnarodowa, ponadwyznaniowa całość, czyli Europa, zaś drugim są narody. I przeciwstawianie jednego bieguna drugiemu jest jedną z największych szkód, jakie można wyrządzić sprawie europejskiej (…).
Warto dodać, że spotkaniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum i Muzeum naszej Alma Mater pt. „Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”. Na dwudziestu czterech planszach przedstawiono fotorelacje z uroczystości przyznawania tytułów doktora honoris causa na naszej Uczelni oraz wybrane dyplomy i wydawnictwa związane z osobami, które otrzymały te godności.
Fot. Bartosz Proll