Dziekani Wydziału Chemii oraz Dyrekcja Instytutu Nauk Chemicznych
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
z głębokim żalem zawiadamiają,
że dnia 24 czerwca 2024 roku zmarł
Prof. dr hab. Stefan Sokołowski
Pan Profesor Stefan Sokołowski urodził się w 1951 roku w Biłgoraju. W 1973 roku ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMCS i rozpoczął pracę w Zakładzie Chemii Fizycznej. Studia doktoranckie w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie ukończył w 1977 roku obroną pracy doktorskiej „Rozwinięcia wirialne w trójwymiarowym modelu adsorpcji gazów na ciałach stałych”. W roku 1987 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Statystyczny opis adsorpcji gazów na ciałach stałych: dwu- i trójwymiarowe modele adsorpcji mobilnej”. Tytuł profesora nadano Mu w roku 1997.
Profesor Stefan Sokołowski wniósł ogromny wkład w rozwój chemii teoretycznej. Był wybitnym specjalistą w zakresie teoretycznego przewidywania zachowania się złożonych układów i stosowania w tym celu nowoczesnych technik komputerowych. Zaadaptował i zmodyfikował teorię funkcjonału gęstości i teorii równań całkowych Borna-Greean-Yvona do opisu mieszanin w porach, rozwijał teorię asocjujących płynów niejednorodnych i teorię podwójnej warstwy elektrycznej, badał transport materiałów granularnych. Profesor Sokołowski pracował w wielu zagranicznych ośrodkach badawczych: Penn State University, Institut für Thermo- und Fluiddynamic of Ruhr Universität w Bohum, Universidad Autonoma Metropolitana w Meksyku, był profesorem wizytującym w Forschungszentrum w Jülich. Był członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma Condensed Matter Physics, kierował polskimi i europejskimi projektami badawczymi, był wieloletnim członkiem Rady Naukowej ICHF PAN.
W roku 2019 prof. dr hab. Stefan Sokołowski został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez Radę Naukową Instytutu Fizyki Materii Skondensowanej Ukraińskiej Akademii Nauk we Lwowie.
Profesor był wybitnym Naukowcem, pełnym pasji naukowych, do końca zaangażowanym w działalność naukową, nieustannie poszukującym nowych inspiracji, Człowiekiem niepokornej osobowości. Był również wspaniałym wykładowcą, zaangażowanym w kształcenie młodych ludzi. Był promotorem 4 rozpraw doktorskich oraz wielu prac magisterskich.
Żegnamy Wielkiego Naukowca, Cenionego Wykładowcę, Dobrego Kolegę i Przyjaciela.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ulicy Zbożowej 75, dnia 3 lipca 2024 r. o godzinie 13.00, a pochówek odbędzie się na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71.