Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wirtualna karta biblioteczna to kolejny wspólny projekt Związku Uczelni Lubelskich i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 16 października br. w Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Wzięli w niej udział: rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska, prorektor UP dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni oraz prorektor KUL s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. uczelni. Obecni byli także: kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok, dyrektor naszej Biblioteki Głównej dr Bogusław Kasperek oraz dyrektorzy pozostałych bibliotek uniwersyteckich.
Zebranych przywitał gospodarz miejsca, rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, który podkreślił, że to kolejny ważny punkt współpracy lubelskich uczelni: – Postępująca cyfryzacja wymusza zmiany w naszych uczelniach i my ciągle to robimy. To, że ruszamy dzisiaj z wirtualną kartą biblioteczną, oznacza nową jakość. Dzięki karcie będziemy mogli korzystać ze wszystkich bibliotek największych uczelni lubelskich. My doskonale się uzupełniamy i nasze biblioteki też są komplementarne. Wirtualna karta była testowana przez około pół roku, także jest to rozwiązanie już przez nas sprawdzone.
Jak dodał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Pomysł na wspólną kartę biblioteczną tak naprawdę zrodził się już dawno, w momencie, kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się po wyborach rektorskich 3 lata temu. Cieszę się, że dzisiaj wprowadzamy go w życie. Współpraca, którą realizujemy w ramach ZUL, stale się rozwija. Pojawiają się nowe pomysły, które staramy się sukcesywnie wdrażać. Jestem przekonany, że to dobry przykład tego, jak powinna wyglądać kooperacja na poziomie uczelni partnerskich funkcjonujących w jednym mieście.
W podobnym tonie wypowiadali się poozstali przedstawiciele uczelni. Głos zabrała także dr Katarzyna Weinper, dyrektor CINT Politechniki Lubelskiej, która opowiedziała o praktycznej odsłonie karty - Żeby skorzystać z wirtualnej karty bibliotecznej, należy oczywiście udać się do biblioteki macierzystej w swojej uczelni i tam nasze dane zostaną wgrane do aplikacji. Takie konto będzie można założyć tylko w swojej bibliotece i będzie ono ważne przez dany rok akademicki do 31 października. Na tej podstawie będzie można korzystać z pozostałych bibliotek – wystarczy później wylegitymować się w danej jednostce np. legitymacją studencką, doktoranta czy też na podstawie dowodu osobistego lub zaświadczenia z kadr. Jeżeli chodzi o zasady udostępniania zbiorów, użytkownicy będą podlegali tym ustaleniom, które biblioteka wypożyczająca nałoży, czyli regulaminom bibliotek „goszczących”.
Na koniec konferencji przedstawiciele władz rektorskich złożyli symboliczne podpisy na planszy ilustrującej wirtualną katę biblioteczną.
Projekt wirtualnej karty bibliotecznej skierowany jest do studentów, doktorantów i pracowników pięciu lubelskich uczelni. Karta umożliwia bezpłatne korzystanie z zasobów bibliotek na zasadzie wzajemności. Do obsługi WKB stworzona została aplikacja, czyli baza danych/system, w którym pracownicy bibliotek kontaktują się ze sobą i mają informację, kto jest w systemie. Po utworzeniu aplikacji odbyły się 6-miesięczne testy, a ostatnio pracownicy każdej z bibliotek przeszli specjalne szkolenie z obsługi WKB. Twórcą aplikacji jest Łukasz Litwiniuk, programista z Politechniki Lubelskiej.
Procedura korzystania ze zbiorów:
- użytkownik zgłasza chęć uczestniczenia w projekcie wirtualnej karty bibliotecznej w macierzystej bibliotece głównej,
- następnie akceptuje regulamin projektu i zostaje wpisany do internetowej bazy danych WKB,
- użytkownik zgłasza się do dowolnej biblioteki głównej, której zbiorami jest zainteresowany,
- bibliotekarz dokonuje weryfikacji uprawnień we wspólnej bazie danych i zakłada indywidualne konto biblioteczne na swojej uczelni, skąd można wypożyczać pozycje zgodnie z regulaminem danej biblioteki.
Fot. Bartosz Proll