Rusza zakładowy punkt szczepień przeciw COVID-19 na UMCS

W dniach 19-20 czerwca br. w godz. 8.00-18.00 rozpoczną się szczepienia przeciwko COVID-19 organizowane na UMCS w ramach zakładowego punktu szczepień. Akcja szczepień na naszej uczelni zostanie przeprowadzona w obiekcie Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Langiewicza 22.

Pracownicy uczelni, studenci i doktoranci, a także osoby współpracujące z UMCS (zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), które wypełniły formularz zgłoszeniowy dotyczący udziału w akcji szczepienia, na wskazany numer kontaktowy oraz adres e-mail otrzymały już szczegółowe informacje o dacie i godzinie podania pierwszej dawki szczepionki.

Wniosek złożony przez UMCS do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych uwzględniał utworzenie zakładowego punktu szczepień dla 1550 chętnych. Na uwagę zasługuje fakt, że znaczną część osób spośród tak licznego grona stanowią studenci pochodzący z Ukrainy oraz Białorusi (łącznie kilkaset osób)*.

Jednocześnie informujemy, że studenci mieszkający poza Lublinem i planujący zaszczepić się w zakładowym punkcie szczepień, mają możliwość skorzystania z odpłatnego noclegu w wybranych domach studenckich UMCS, w ramach dostępnego limitu miejsc. W celu rezerwacji miejsca należy skontaktować się z administracją danego domu studenckiego.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami potwierdzamy również, że osoby zainteresowane szczepieniem przeciwko COVID-19, w ramach zakładowego punktu szczepień na UMCS, otrzymają szczepionkę mRNA firmy Pfizer / BioNTech.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w kwestii organizacji zakładowego punktu szczepień współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Lublinie mieszczącym się przy al. Kraśnickiej. W przeprowadzeniu akcji szczepień UMCS będzie wspierać także Legia Akademicka.

* Zgodnie z informacją dostępną na stronie www.pacjent.gov.pl, szczepienia przeciwko COVID-19 obcokrajowców przebywających w Polsce legalnie są bezpłatne - zainteresowani szczepieniem mogą skorzystać z dwóch dróg.
Według pierwszej z nich cudzoziemcy, którzy chcą się zaszczepić i posługują się numerem PESEL, na swoich Internetowych Kontach Pacjenta posiadają już e-skierowanie wystawione według rocznika. Z kolei druga opcja jest dostępna dla cudzoziemców z prawem pobytu w Polsce i nie mających numeru PESEL, którzy w celu otrzymania skierowania na szczepienie powinni zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl wystawi e-skierowanie. Lekarz POZ wprowadzi wówczas numer dokumentu tożsamości, jakim cudzoziemiec się posługuje (najlepiej numer paszportu lub zagranicznego dowodu osobistego).

W obu przypadkach, po otrzymaniu e-skierowania, cudzoziemiec rejestruje się na szczepienie za pośrednictwem infolinii (tel. 989) lub bezpośrednio w dogodnym, wybranym punkcie szczepień. Niezależnie od wybranej drogi konieczne jest zabranie ze sobą na szczepienie dokumentu tożsamości z tym samym numerem, który został podany lekarzowi.

 

Fot. Gerhard G.

 

 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    16 czerwca 2021