Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W poniedziałek 4 listopada 2013 r. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyła się kolejna Studencka Debata z cyklu „Gospodarka przestrzenna w teorii i praktyce”, zorganizowana przez dr Dagmarę Kociubę z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania wraz ze studentami II roku Gospodarki Przestrzennej oraz Studenckim Kołem Naukowym Planistów.
Fot. Krzysztof Czerwiński
Gościem honorowym spotkania, które odbyło się pod hasłem „Miejskie ćwiczenia na wyobraźnię” była mgr. inż. arch. Ewa Kipta z Urzędu Miasta Lublin, założycielka i prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji.
Poniedziałkowe spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród osób, którym problematyka funkcjonowania i ewolucji miasta jest bliska, o czym świadczy wyjątkowo duża liczba przybyłych na debatę gości. W spotkaniu udział wzięli m.in. prof. Marian Harasimiuk, dr Jacek Warda z UM Lublin, wiceprezydent Elżbieta Kołodziej-Wnuk oraz studenci z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Moderatorem spotkania była Katarzyna Wiśniewska, członkini Studenckiego Koła Naukowego Planistów.
Pani Ewa Kipta w sposób niezwykle interesujący wprowadziła studentów w tematykę powstawania, funkcjonowania i ewolucji miast oraz zaznajomiła z problemami towarzyszącymi temu procesowi, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności podejmowania działań rewitalizacyjnych. Wspólnie ze studentami podjęła próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, po co i dla kogo istnieją miasta. Przedstawiła także etapy powstawania miasta, zmianę w czasie jego funkcji, przyczyny dezintegracji przestrzeni miejskiej, problemy wpływające na jakość tej przestrzeni oraz znaczenie przyjaznego klimatu miasta, generującego poczucie więzi jego mieszkańców z miejscem, w którym żyją. Wymiana opinii wśród przybyłych gości oparta była o konkretne przykłady ze środowiska lokalnego oraz przykłady dobrych praktyk z innych miast europejskich i światowych. W efekcie uznano, że miasta nie należy traktować jak maszyny do mieszkania, raczej trzeba je rozpatrywać w kategoriach żywego organizmu, w którym najważniejszy jest komfort życia oraz dbałość o spójność, czytelność i przyjazność przestrzeni. W procesie planowania przekłada się to na traktowanie fragmentów przestrzeni w kontekście całości oraz myślenie innowacyjne i integrujące różne aspekty funkcjonowania miasta. Dlatego też warto skupić się m.in. na rewitalizacji już istniejących tkanek miejskich, nie zaś na wyburzaniu i tworzeniu ich od podstaw, rozważyć możliwości ograniczenia ruchu samochodowego oraz uwolnienie przestrzeni publicznych od zaparkowanych samochodów, należy rozważniej gospodarować przestrzenią oraz tworzyć dobry klimat miasta.
Spotkanie z Panią Ewa Kiptą pozwoliło jego uczestnikom spojrzeć na miasto, rewitalizację i gospodarowanie przestrzenią i materialną tkanką miejską z nieco innej perspektywy. Wspólna dyskusja sprzyjała integracji studentów lubelskich uczelni, a wysoka frekwencja świadczyła o rosnącym zainteresowaniu kreowaniem „zdrowych” przestrzennie i funkcjonalnie miast.
Debata odbyła się pod patronatem JM Rektora UMCS dr. hab. Stanisława Michałowskiego, prof. nadzw., oraz Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS dr. hab. Radosława Dobrowolskiego, prof. nadzw.
Patronem medialnym Studenckiej Debaty jest Akademickie Radio Centrum.