Rankingi czasopism - źródła

Master Journal List, tzw. lista filadelfijska

Wykaz tytułów czasopism indeksowanych w bazach danych Institute for Scientific Information (ISI) w Filadelfii, obecnie Thomson Reuters.

Indeksuje czasopisma z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, społecznych, humanistycznych oraz artystycznych. Poszczególne opisy zawierają: tytuł czasopisma, częstotliwość ukazywania się czasopisma, ISSN, adres wydawcy oraz spis baz, w których czasopismo jest notowane. Wykaz ten nie podaje wartości żadnych wskaźników.


Journal Citation Reports (JCR)

Ranking czasopism naukowych tworzony przez Thomson Reuters na platformie Web of ScienceTM. Baza dostępna jest w dwóch wydaniach JCR Science Edition oraz JCR Social Science Edition. Służy do przeprowadzania porównania i oceny czasopism pozwalając m.in.: wyodrębnić czasopisma najczęściej cytowane, mające największe oddziaływanie (IMPACT FACTOR IF), publikujące najwięcej artykułów w danej dziedzinie.

Baza JCR dostępna jest: w sieci BG UMCS od 2008 r.; na płytach CD (w Czytelni Informacyjno-Naukowej BG UMCS) za lata 1997-2007.

Instrukcja angielskojęzyczna JCR

Instrukcja polskojęzyczna JCR


ERIH Plus - European Reference Index for the Humanities and Social Sciences

Lista czasopism naukowych tworzona od 2014 r. przez Norwegian Social Science Data Services (NSD), obejmująca w ramach Humanities: Anthropology, Archaeology, Art and Art History, Classical Studies, Gender Studies, History, History & Philosophy of Science, Interdisciplinary research in the Humanities, Linguistics, Literature, Musicology, Pedagogical & Educational Research, Philosophy, Psychology, Religious Studies and Theology i Social sciences: Business and Management, Cultural Studies, Demography, Economics, Environmental Studies, Film and Theatre Studies, Human Geography and Urban Studies, Interdisciplinary research in the Social Sciences, Law, Library and Information Science, Media Studies and Communication, Political Sciences and International Relations, Science and Technology Studies, Social Statistics and Informatics.

ERIH Plus zastąpił European Reference Index for the Humanities (ERIH) opierając się na edycji z 2011-2012 r. i rezygnując m.in. z podziału czasopism na kategorie NAT, INT1, INT2.


Index Copernicus Journals Master List

Lista rankingowa czasopism z nauk medycznych, przyrodniczych i technicznych; tworzona w oparciu o ocenę ich: jakości naukowej, jakości edytorskiej, zasięgu, częstotliwości/regularności/stabilności rynkowej oraz jakości technicznej; online dostępne są listy czasopism od 2005 r.

 ___________________________________________________________________________________________________

CORE The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE)

jest stowarzyszeniem wydziałów informatycznych uniwersytetów w Australii i Nowej Zelandii.

Ranking konferencji CORE dotyczy dyscyplin komputerowych. Rankingi są zarządzane przez Komitet Wykonawczy CORE, z okresowymi rundami do składania wniosków o dodanie lub uaktualnienie konferencji. Decyzje podejmowane są przez komitety naukowe na podstawie obiektywnych danych wymaganych w ramach procesu składania wniosków.

Konferencje są przypisane do jednej z następujących kategorii:

A* - flagowa konferencja, wiodące miejsce w dyscyplinie
A - doskonała konferencja i cieszące się dużym uznaniem w dziedzinie dyscypliny
B - dobra konferencja i dobrze przyjęta w dyscyplinie
C - inne obiekty konferencyjne z rankingu spełniające minimalne standardy
Australasian - konferencja, w której uczestnicy to przede wszystkim Australijczycy i Nowozelandczycy
Unranked - konferencja, dla której nie podjęto żadnej decyzji w rankingu
Konferencja krajowa - konferencja prowadzona głównie w jednym kraju, z udziałem przewodniczących z tego kraju, i która nie jest wystarczająco dobrze znana, aby być w rankingu.
Konferencja regionalna - podobna do krajowej, ale może obejmować region przekraczający granice państwowe.
Ranking konferencji jest ustalany na podstawie różnych wskaźników, m.in. cytowania, procesu składania i akceptacji referatu oraz widoczności i wyników badań kluczowych osób, które goszczą na konferencji i zarządzają jej programem.

___________________________________________________________________________________________________

Nowe, rozszerzone wykazy czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz wydawnictw monografii naukowych - 17 grudnia 2019

___________________________________________________________________________________________________

Ujednolicony wykaz czasopism naukowych za lata 2013-2016 - na potrzeby kategoryzacji jednostek naukowych w 2017 r.