Centrum Otwartej Nauki Repozytorium zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie. W repozytorium są udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. Dostęp do wszystkich materiałów otwarty. Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu dokumenty w nim udostępnione są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej. Repozytorium jest oparte o oprogramowanie DSpace, dostosowane do lokalnych potrzeb przez programistów z Centrum Otwartej Nauki.
CEON REPOZYTORIUM OTWARTYCH DANYCH BADAWCZYCH (RepOD)
Otwarte udostępnianie danych badawczych może przynieść korzyści zarówno rozwojowi nauki, jak i karierze badacza:
Zenodo
Repozytorium opracowane dzieki inicjatywie OpenAIRE i CERN międzynarodowe repozytorium danych badawczych umożliwiające naukowcom zajmującym się wszystkimi dziedzinami wiedzy proste archiwizowanie i dzielenie się opracowanymi przez siebie danymi badawczymi. Przeznaczone dla tzw. małych danych.
Global Biodiversity Information Facility (GBIF)
GBIF jest międzynarodowym systemem integrującym źródłowe dane o rozmieszczeniu gatunków, spełniającym wszystkie wymogi Open Science, który służy ich udostępnianiu w zunifikowany i uniwersalny sposób oraz w zgodzie w zasadami FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). Baza zawiera dane o bioróżnorodności na poziomie organizmalnym (rozmieszczenie gatunków czasie i przestrzeni), a obecnie jest poszerzana o elementy danych molekularnych (dane pochodzące z metabarkodingu). Efektem działań GBIF jest system i narzędzia dostępu do danych, z których korzystają zespoły badawcze na całym świecie. Osiągnięcia sieci GBIF są wykorzystywane w naukach podstawowych, np. ekologii, bio- i fitogeografii, a także aplikacyjnych – badaniach gatunków inwazyjnych, ochronie gatunków i obszarów, epidemiologii, usługach ekosystemowych, badaniach i prognozowaniu zmian klimatu czy wykorzystaniu gatunków jako źródła żywności.
Informacje na temat GBIF oraz wsparcie w przygotowaniu danych do publikacji w GBIF: mgr Magdalena Kowalczyk (Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS), e-mail: magdalena.kowalczyk@mail.umcs.pl
Bazy danych opublikowane przez pracowników UMCS – LINK