Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2025

Biblioteka Główna UMCS zaprasza na wydarzenia związane

z XXII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek,

który odbędzie się w dniach 8-15 maja 2025 roku

pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”

Konieczna rezerwacja na zajęcia warsztatowe – kontakt: mgr Agnieszka Zawadzka,
Oddział Informacji Naukowej BG UMCS, agnieszka.zawadzka@mail.umcs.pl lub tel. 81 537 58 94

Czas trwania zajęć ok. 45- 60 min.

Miejsce: Biblioteka Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki
Liczba miejsc: max 25 os. (1 grupa)

Kurator wystawy: Anna Bogowska

Prelekcja oraz quiz: Krzysztof Jedlewski

 

Wystawa „Wyzwanie dla każdego- Korona Gór Polski”

Podczas wystawy wyeksponowane będą mapy oraz przewodniki turystyczne uzupełnione fotografiami oraz kartkami pocztowymi. Przedstawione zbiory pochodzą głównie z kolekcji Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. Dodatkowo przygotowano prelekcję nt. Korony Gór Polski wprowadzającą tematycznie do zorganizowanej wystawy. Krótkie wystąpienie przewidziane jest dla dzieci w wieku szkolnym obejmujące klasy od IV- VIII. Na zakończenie wykładu przygotowano zestaw pytań na temat przedstawionego zagadnienia. Za zaangażowanie uczestników oraz udział w quizie przewidziano drobne upominki.

Prelekcje dla grup szkolnych:

8 maja o godz. 10.30

15 maja o godz. 10:00

  Czas trwania zajęć ok. 60 minut.

Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.

Liczba miejsc: max 25 osób (1 grupa)

Prowadzący:  mgr Iwona Mielniczuk, mgr Kinga Dobrowolska 

08.05.25 g. 11:00

14.05.25 g. 10.00

Warsztaty „Book folding Art”

Kreatywne zastosowanie książek do tworzenia dekoracyjnych kompozycji.

Book folding (z ang. book – książka, fold – zginać, składać), polega na zginaniu kartek w książce w taki sposób, aby uzyskać trójwymiarową artystyczną kompozycję. 

Twórcze zajęcia, które pozwalają książkom zyskać nowe życie. Podczas warsztatów uczestnicy odkrywają innowacyjne sposoby na przekształcenie książek, które utraciły swoją aktualność lub zostały przeznaczone na recykling. Celem jest nadanie im nowej formy poprzez stworzenie geometrycznych dekoracji lub unikalnych przedmiotów. Warsztaty rozbudzają świadomość ekologiczną , promują działania związane z recyklingiem  i zachęcają do kreatywnego wykorzystania czasu wolnego poprzez sztukę. To także doskonała forma terapii zajęciowej, która pomaga zwalczać stres i poprawić samopoczucie.

Lekcja trwa ok. 45-60 minut.

Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.

Liczba miejsc: max 25 osób (1 grupa)

Prowadzący: mgr Joanna Chmura

09.05.25 g. 9:30

15.05.25 g. 10.00

Warto być sobą

Warsztaty biblioterapeutyczne dla dzieci na podstawie książki pt.: Mysz, która chciała być lwem zachęcają uczestników do wiary we własne siły oraz  samoakceptacji. Zajęcia obejmują zapoznanie się z bajką, swobodną wymianę myśli oraz wykonanie wspólnej pracy plastycznej dotyczącej opowieści. Warsztaty spełniają cele edukacyjne, terapeutyczne oraz relaksacyjne - typowe dla bajkoterapii.

 

Czas trwania zajęć ok. 60 minut.

Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.
Liczba miejsc: max 25 osób (1 grupa)

Prowadzący: mgr Agnieszka Zawadzka, mgr Małgorzata Ziółkowska

  

13.05.25 g. 10:00

16.05.25 g. 11.00

Świat nauki w lapbookach… spróbuj stworzyć własne kompendium wiedzy- II edycja

Lapbook to doskonałe narzędzie edukacyjne, dające wiele swobody twórczej - ograniczone tylko wyobraźnią uczniów, chłonnych i gotowych zdobywać wiedzę czerpaną z literatury z wykorzystaniem materiałów plastycznych, rysunku, książki drukowanej itp.
Podczas zajęć warsztatowych każdy z uczestników wykona samodzielnie Lapbook czyli pewnego rodzaju „teczkę ”, pełniącą funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, miary, diagramy, słówka, terminy, zagadki, mapy czy zdjęcia. Samodzielnie wyselekcjonowane i pogrupowane przez uczestników informacje na dany temat zamknięte są w siatkach geometrycznych. Świetnie sprawdzają się tu elementy ruchome, otwierane skrytki, koperty, obrotowe koła itd. Im więcej ciekawych, angażujących elementów, tym lepszy efekt prezentowania określonego tematu/zagadnienia w trójwymiarowej formie.

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zaprojektowania lapbooka o patronce naszej Uczelni – temat konkursowy

 

Czas trwania szkolenia online 60 minut.

Prowadzący: Monika Szczęsna. 

Microsoft Teams Need help?

Join the meeting now

Meeting ID: 272 740 049 571 5

Passcode: c7EK6eP3

13.05.25 g. 14:00

Wykorzystuj EMIS w pracy naukowej i dydaktycznej - poznaj praktyczne zastosowania platformy w środowisku akademickim

Serdecznie zapraszam na spotkanie szkoleniowe, w których omówię wykorzystanie platformy EMIS w środowisku akademickim. Pokażę w jaki sposób docierać do danych. Zaprezentuję również możliwości EMISa pod kątem tworzenia programów dydaktycznych oraz jak EMIS może wspomóc studentów w pracach dyplomowych.
Do zobaczenia!

Czas trwania prelekcji ok. 60 minut.

Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.

Prowadzący: Kacper "Hoki" Kopeć oraz Agata Krasowska.  

15.05.25 g. 17:00

Skip or no skip – openingi i endingi w anime


Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Lubikon: Spotkanie z Anime i Mangą”, który gromadzi miłośników kultury japońskiej i oferuje spotkania poświęcone anime, mandze i szeroko pojętej popkulturze.
Czy zdarza Wam się pomijać openingi lub endingi, czy może jesteście z tych, którzy celebrują każdy utwór, chłonąc estetykę animacji i śledząc każdy kadr?

Podczas tej dyskusji zastanowimy się, jaką rolę pełnią openingi i endingi w odbiorze anime – zarówno jako element narracji, jak i narzędzie budowania emocji oraz klimatu serii. Przyjrzymy się najciekawszym motywom, stylom animacji i wykorzystaniu muzyki, które sprawiły, że niektóre czołówki i zakończenia przeszły do historii.

Nie zabraknie też miejsca na wymianę ulubionych (i nielubianych) openingów i endingów – to idealna okazja, by pochwalić się swoimi hitami i odkryć nowe perełki!

 Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.

Opracowanie: mgr Piotr Kozyra,
mgr Agnieszka Wilk

 

Star Wars - miniwystawa


Wystawa zabiera odwiedzających w podróż do uniwersum Star Wars. Prezentowane książki i komiksy to prawdziwa gratka dla fanów tej kultowej sagi! Ekspozycja przedstawia także źródła inspiracji, które miały wpływ na twórczość George’a Lucasa. Zwiedzający będą mogli odkryć, jakie historie stanowiły impuls do stworzenie tego unikalnego zjawiska popkultury.

Miejsce: Czytelnia Informacji Naukowej BG UMCS.

Opracowanie: mgr Agnieszka Gryz, mgr Anna Babicz

Wystawa „Smacznie, zdrowo, kolorowo inspirujące książki kucharskie w zbiorach Biblioteki UMCS dla młodych miłośników sztuki kulinarnej 

 

Kolorowe książki kucharskie mogą być inspiracją do zmiany nawyków odżywiania wśród dzieci i młodzieży. Sposób przygotowania posiłków jest niezwykłe istoty dla naszego zdrowia. Wybory żywieniowe, których dokonujemy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz wygląd. Nieodłącznym elementem edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży jest zmiana przyzwyczajeń dietetycznych korzystnych dla ich zdrowia. Dobrze jest rozbudzać potrzeby dbania o własne zdrowie i odpowiedzialność za zdrowie najbliższych, uczyć zachowań prozdrowotnych, czemu ma służyć wystawa połączona z krótką pogadanką.

08-15.05.25 g. 11:00-17:00

Czytelnia plenerowa BG UMCS „Czytam więc lubię tu być”

Zapraszamy wszystkich czytelników szukających ciszy, spokoju, wytchnienia do strefy relaksu z książką na świeżym powietrzu. Zorganizowana przestrzeń przed wejściem głównym do Biblioteki oraz balkon czytelni Oddziału Informacji Naukowej to doskonała okazja wyszukania wygodnego miejsca do czytania. Na terenie wydzielonej strefy znajdą się leżaki, pufy, palety ogrodowe oraz działający w bibliotece od wielu lat bookcrossing, czyli wymiana książek.
Dodatkową atrakcją tego miejsca będzie spotkanie z autorką gry planszowej o UMCS p. Justyną Stępniak,
która uchyli rąbka tajemnicy jak tworzyć planszówki i gry terenowe. To doskonała okazja aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej oraz uczestniczyć w zabawie na świeżym powietrzu (start codziennie g. 11.00).
Czytelnia będzie otwarta przy sprzyjającej pogodzie, można tu miło spędzić czas z własną albo wypożyczoną u nas książką lub po prostu usiąść i odpocząć. Chętni mogą podzielić się swoją opinią, pozostawić złote myśli o książkach,
czytaniu i nietypowym miejscu - na „tablicy marzeń czytelniczych”.