|
|
Projekt SON II
Digitalizacja 130 tytułów czasopism samorządowych z okresu II RP i kalendarzy XIX i XX wiecznych.
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu
Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Wsparcie dla bibliotek naukowych, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – umowa nr BIBL/SP/0034/2023/01 podpisana 31.07.2023 r.
Termin realizacji: 2023-12-01 - 2025-11-30
.Celem projektu jest digitalizacja i udostępnienie w wersji cyfrowej 130 tyt. czasopism międzywojennych o tematyce samorządowej i kalendarzy XIX i XX wiecznych. Zbiór ten ma istotne w skali międzynarodowej i krajowej znaczenie dla nauki i dziedzictwa narodowego. Zeskanowany zbiór zostanie po opracowaniu udostępniony w bibliotece cyfrowej POLONA oraz w BC UMCS. Celem digitalizacji wybranego zbioru czasopism samorządowych z początku XX w. jest prezentacja w formie cyfrowej periodyków, które mogą być bardzo pomocna w nabywaniu wiedzy historycznej i w rozwiązywaniu problemów praktycznego funkcjonowania instytucji samorządowych, czy projektowania struktur organizacyjnych gmin, powiatów i województw samorządowych, włącznie z wyznaczaniem zakresów czynności dla poszczególnych stanowisk pracy w tych strukturach. Celem digitalizacji zbioru kalendarzy jest zaprezentowanie mnogości i popularności tego rodzaju wydawnictw w XIX i XX wieku oraz tego, jakie miały znaczenie dla ich właścicieli. Wartością historyczną zbioru kalendarzy są niewątpliwie autografy i marginalia właścicieli. Stare kalendarze, które znajdują się w Bibliotece Głównej UMCS, stanowią ciekawe źródło dla badaczy zwyczajów i kultury, a niekiedy są okazją do spotkania z konkretnym człowiekiem np.: puste strony kalendarza służyły właścicielowi do prowadzenia prywatnych zapisków. W większości kalendarzy są zamieszczone, obok szczegółowego kalendarium na bieżący rok, bogate wiadomości astronomiczne, porady praktyczne informacje na temat rolnictwa i sadownictwa, wiadomości na temat chorób i sposobów ich zwalczania, zasady zachowania się, czy zestawienie dat ważnych wydarzeń historycznych. Ta dodana informacja występuje w formie artykułów, które po digitalizacji, opracowaniu i udostępnieniu w domenie publicznej w bibliotece cyfrowej POLONA i BC UMCS przyczyni się do wzbogacenia u czytelników wiedzy historycznej, antropologicznej, społecznej i kulturowej.
Efektem projektu będzie upowszechnienie publikacji wydawanych na łamach czasopism samorządowych z okresu II Rzeczpospolitej i artykułów opublikowanych na łamach kalendarzy wydawanych w XIX i na początku XX wieku. Zeskanowanie, opracowanie katalogowe, opracowanie pod kątem metadanych i udostępnienie w Bibliotece Cyfrowej UMCS i POLONA 130 tytułów czasopism w formie cyfrowej w znacznym stopniu przyczyni się do utrzymania zasobu bibliotecznego o istotnym znaczeniu dla nauki oraz rozpowszechnienia informacji o badaniach naukowych w zakresie dziedzin nauk społecznych, prawnych i historycznych.
Koszt projektu: 151 210,00zł Kwota dofinansowania: 134 310, 00zł