Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udostępniania odcinka oraz cytowania wypowiedzi zawartych w podcaście „Głos nauki”. Gościem jest prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS, która opowiada m.in. o tym, czym są wirusy, skąd się biorą, jak ludzki organizm sobie z nimi radzi i jak można walczyć z pandemią.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska jest wirusologiem i immunologiem z 25-letnim doświadczeniem naukowym. Jako wykładowca wirusologii i immunologii cieszy się dużym uznaniem studentów mikrobiologii i biotechnologii. Ekspertka jest koordynatorem projektu NCN dotyczącego rozwoju astmy po inhalacji mikroskopijnych fitopatogennych grzybów. W 2013 roku poszerzyła swoje umiejętności i kompetencje w obszarze wirusologii w Stanford University School of Medicine, Department of Microbiology and Immunology. Od lat związana jest z badaniami dotyczącymi zdrowia człowieka, obecnie interesuje się chorobami alergicznymi, badając przyczyny ich powstawania oraz mechanizmy rozwoju. Innym ważnym obszarem jej zainteresowań naukowych jest poszukiwanie leków przeciwko wirusom, w tym koronawirusom. Prof. Szuster-Ciesielska jest uznanym popularyzatorem wiedzy z zakresu wirusologii, immunologii człowieka i wakcynologii. Opublikowała ponad 160 recenzowanych artykułów z zakresu wirusologii i immunologii, a jej publikacje były cytowane ponad 1800 razy.
„Głos nauki" to cykl podcastów o charakterze popularnonaukowym współtworzony z naukowcami i ekspertami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W poszczególnych odcinkach prezentowane są ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy pomogą każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty i dostarczą dawki wiedzy, którą można się podzielić z innymi. W ramach cyklu ukazało się już 8 odcinków. Dotyczyły one m.in. gier wideo, badań polarnych prowadzonych na Spitsbergenie oraz na Antarktydzie czy humanistyki cyfrowej. Wszystkie odcinki dostępne są za darmo w aplikacjach Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Podcast Addict, Castbox oraz na stronie.
Link do najnowszego odcinka: https://www.spreaker.com/user/12834984/wswieciewirusow
Link do wszystkich odcinków: https://www.spreaker.com/show/glos-nauki
Fot. Łukasz Kaczanowski_archiwum prywatne prof. A. Szuster-Ciesielskiej