Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na premierę filmu "Punkty i linie" Telewizji Akademickiej UMCS, która odbędzie się 6 maja 2019 r. o godzinie 16:30 w Małej Sali Widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).
"Punkty i linie" to film o sztuce linorytu. Dokument opowiada szukaniu nowych form wyrażania siebie i próbie odnalezienia się w dzisiejszej rzeczywistości, jednak przede wszystkim przedstawia sylwetkę o młodego artysty, grafika – Karola Pomykały, którego dzieła zyskują uznanie na całym świecie. Jego prace pojawiały się na wystawach w Korei, Chinach, Hiszpanii, Turcji czy Szwecji. Karol Pomykała jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie i Megalo International Print Prize 2019 w Australii. Od lat związany jest także z Wydziałem Artystycznym UMCS - najpierw jako student, teraz jako doktorant i asystent w Zakładzie Wypukłodruku UMCS. Pod jego kierunkiem studenci grafiki z okazji 150. urodzin Marii Curie-Skłodowskiej stworzyli największy drzeworyt w Polsce.
Ten dwudziestominutowy dokument jest zwieńczeniem wielogodzinnych rozmów o sztuce, społeczeństwie, rodzinie i życiowych wyborach. Film został wyprodukowany przez Telewizję Akademicką TV UMCS we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS oraz Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka".
Reżyseria: Paweł Bik.
Realizacja: Magdalena Markiewicz, Łukasz Kucharski, Robert Kłysz, Patrycja Winiarczyk i Maciej Lachowicz.
Wstęp wolny.
---
Zapraszamy również na spektakl słowno-muzyczny "Herbert – (Nie)Istnienie", który odbędzie się 7 maja 2019 r. o godz. 19:00 w ACK UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).
Sztuka jest próbą ujęcia etapów życia Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego twórczości. Prezentowane wiersze i piosenki daleko odchodzą od chronologii swego powstania, by skupić się na elementach takich jak: stosunek do słowa, związki z Kresami, kobiety czy Solidarność. Pojawi się również fragment sztuki "Jaskinia filozofów".
W spektaklu wystąpią aktorzy wielokrotnie nagradzanego Amatorskiego Teatru Towarzyskiego oraz poeci lubelscy. Muzycznie całość oprawi warszawski bard Marek Michałowski, interpretując takie utwory jak "Mur", "Przesłanie Pana Cogito" czy "Ballada o tym, że nie giniemy".
Scenariusz i adaptacja: Józef Bilski, Magdalena Łopatyńska
Reżyseria: Dariusz Boruch
Scenografia: Anna Oleszczuk, Zuzanna Cesnowska
Muzyka: Marek Michałowski
Bilety wstępu w cenie 25 zł można nabyć w "Chatce Żaka" w godz. 13:00-16:00. Kontakt w sprawie biletów: tel. 506 005 028.
Spektaklowi towarzyszy wystawa "Myśli (zwane wierszami) Zbigniewa Herberta w rysunkach Benka Homziuka (z przymrużeniem oka)". Twórcy wydarzenia: Bernard Homziuk - rysunki, Dariusz Boruch - komisarz wystawy.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Węglin Północny" w Lublinie, Fundacja Kulturalno-Artystyczna "Testudo", Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka".