Prapremiera akademicka spektaklu "Pierwiastki życia"!

4 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka miała miejsce prapremiera akademicka spektaklu "Pierwiastki życia"!

Pierwiastki życia” to wyjątkowe wydarzenie produkcji Chatki Żaka, które wzbogaciło jubileusz 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W obecności wybitnych gości, w tym prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego Rektora UMCS, prorektorów UMCS i innych lubelskich uczelni, dziekanów, dyrektorów instytutów i jednostek oraz pracowników i absolwentów UMCS publiczność zanurzyła się w fascynującej historii życia i osiągnięć niezwykłej Marii Curie-Skłodowskiej.

Pomysłodawczynią i producentką spektaklu, który przeniósł widzów w czasie, otwierając drzwi do świata Marii jest Dyrektorka Chatki Żaka, Izabela Pastuszko. Pod reżyserią Marcina Wąsowskiego oraz w wykonaniu utalentowanej obsady, historia Madam Curie ukazała jej wiele twarzy.

Scenografia, stworzona przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem dr. hab. szt. Roberta Kuśmirowskiego, doskonale oddawała atmosferę epoki, w której Maria Curie-Skłodowska tworzyła swoje wielkie odkrycia.

Muzyka skomponowana przez Michała Iwanka, wokalne przygotowania aktorów przez dr szt. Annę Michałowską-Kotynię, oraz choreografia Adrianny Sawczak, nadały spektaklowi wyjątkowy charakter i głębię emocjonalną.

Natalia Kopycka (Logopedia z audiologią/Wydział Filologiczny), Wiktoria Kocjan (Animacja kultury/Wydział Pedagogiki i Psychologii), Natalia Sikora (Logopedia z audiologią/Wydział Filologiczny), Michał Puła (Produkcja medialna/Wydział Politologii i Dziennikarstwa), Filip Fabijański (Stosunki Międzynarodowe/Wydział Politologii i Dziennikarstwa), Przemysław Krzyszczak (Animacja kultury/Wydział Pedagogiki i Psychologii), Zofia Faluszczak (Animacja Kultury/Wydział Pedagogiki i Psychologii), Aleksandra Pazur (Gospodarka przestrzenna/Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), Paulina Jamrozik (Produkcja medialna/Wydział Politologii i Dziennikarstwa), Gabriela Słowańska (Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz Public relations i zarządzanie informacją/ Wydział Politologii i Dziennikarstwa), Gabriela Jędrys (Prawo / Wydział Prawa i Administracji), Wiktoria Brewczak (Zarządzanie/Wydział Ekonomiczny), Antola Sadło (Psychologia/Wydział Pedagogiki i Psychologii), Klaudia Biedacha (Logopedia z audiologią/Wydział Filologiczny), Joanna Baran (Technologie Cyfrowe w Animacji Kultury/Wydział Filologiczny) - ci utalentowani studenci UMCS wcielili się w postacie z życia Marii Curie-Skłodowskiej, dając publiczności niezapomniane wrażenia.

Spektakl nie był jedynie opowieścią o osiągnięciach naukowych noblistki, ale także o jej życiu osobistym i walkach, z jakimi musiała się zmierzyć jako kobieta w tamtych czasach. Widzowie mogli poznać jej odwagę, pasję, ale także jej wrażliwość.

Warto podkreślić, że spektakl "Pierwiastki życia" jest nie tylko wyjątkowym widowiskiem, ale także ważnym krokiem w upamiętnianiu dorobku Marii Curie-Skłodowskiej. Sztuka przypomnia nam, że prawdziwa nauka to, poza faktami i wzorami, historia pełna pasji, wyzwań i poświęceń.

Dzięki inicjatywie Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka Maria Curie-Skłodowska została pokazana nie tylko jako Noblistka, ale również Matka, Naukowczyni, a także Żona.

Ze względu na duże zainteresowanie spektaklem i brak miejsc na "Pierwiastki życia" 8 kwietnia, przedstawienie zostanie zagrane po raz kolejny 11 kwietnia! Już wkrótce ruszają zapisy!


Spektakl "Pierwiastki życia" powstał we współpracy:

Zespół instrumentalny:

Maksym Szylikow - gitara basowa (Jazz i muzyka estradowa/Wydział Artystyczny)
Maciej Guzik - intr. perkusyjne (Jazz i muzyka estradowa/Wydział Artystyczny)
Michał Andrzejewski - Piano (Jazz i muzyka estradowa/Wydział Artystyczny)

Scenografia:

Jagoda Ciszek (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Julia Wiśniowska (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Kamila Szczęsna (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Lena Makuła (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Maya Kowaluk (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Miłosz Mazurek (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Oleksandr Jakowenko (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Szymon Nowicki (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Wiktor Kurpiewski (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Adam Bojaczuk (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Amelia Filozof (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Anastazja Marcinczyk (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Diana Halvach (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)
Daria Kołomieć (Malarstwo i grafika/Wydział Artystyczny)

Produkcja spektaklu:

Koordynator projektu: Joanna Podlodowska

Projekt graficzny: Szymon Strużyński

Animacje: Paweł Mroczek    

Współpraca przy scenariuszu - Karolina Seweryn (E-dytorstwo i techniki redakcyjne/Wydział Filologiczny)

Kostiumy: Chatka Żaka –Mariola Kasperek, Pracownia artystyczna Traf - Barbara Ławnik

Realizacja / Zespół techniczny z Chatki– Andrzej Kopeć, Zbyszek Kowalczyk, Marcin Polak, Bartek Głuch, Agnieszka Nalepa

Technicy sceny: Michał Płonkowski, Michał Szalak

Promocja – Karolina Abramowicz, Gabriela Tarnowska, Krzysztof Kordulski, Maja Nowak

Kierownik Programowo-Artystyczny: Agnieszka Matecka-Skrzypek

Realizacja dźwięku - Tomasz Kraśkiewicz

Realizacja Światło - Damian Niedziela, Filip Wawrzycki, Dominik Strzałkowski


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

fot. Krzysztof Kordulski

    Aktualności

    Autor
    Gabriela Tarnowska
    Data dodania
    5 kwietnia 2024