Podziękowanie dla kanclerz Grażyny Elżbiety Fiok

„Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Przyjaźń to więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy nie wolno o tym zapominać” – tymi słowami amerykańskiego pisarza, dziennikarza i scenarzysty filmowego Mario Puzo powitał red. Marek Skowronek 3 grudnia wszystkich zebranych w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka. Tego dnia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji zakończenia kilkunastoletniej, owocnej pracy na rzecz naszego Uniwersytetu oraz przejścia na emeryturę kanclerz UMCS Grażyny Elżbiety Fiok.

Mała sala widowiskowa Chatki Żaka wypełniła się po brzegi. W spotkaniu udział wzięli: licznie zgromadzona wspólnota UMCS, w tym m.in. władze rektorskie i kanclerskie, dziekani, dyrektorzy instytutów, pracownicy naukowi i administracji, rodzina i przyjaciele Pani Kanclerz oraz zaproszeni goście. W rozmowie z Markiem Skowronkiem tak kanclerz Grażyna Elżbieta Fiok wspominała początki swojej pracy na Uczelni:

– Pierwszy dzień mojej pracy na UMCS – 1 października 2012 r. – był bardzo dobry i wspominam go z sympatią. Rozpoczął moją kolejną podróż, kolejny etap mojej ścieżki zawodowej. (…) Praca na Uczelni, niezależnie od różnych trudności, była dla mnie olbrzymią przyjemnością, dlatego że ja po prostu lubię pracować.

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski podkreślał udaną kilkunastoletnią współpracę z kanclerz Fiok:

– Gdy myślę o naszej pracy, nie przypominam sobie takich trudnych sytuacji, które na ostrzu noża stawiałyby nasze wzajemne relacje. Towarzyszyła nam zawsze dobra, życzliwa atmosfera.

W podziękowaniu za pracę na rzecz Uczelni Rektor wręczył Pani Kanclerz Medal 80-lecia UMCS.

– Każdy etap ma swój początek i koniec, choćby w formie symbolicznej. Z tej okazji chciałbym przekazać jubileuszowy Medal 80-lecia UMCS z limitowanej serii, z okrągłym, równie jubileuszowym oznaczeniem. Dziękuję w imieniu swoim, kolegium rektorskiego i całej społeczności naszej Uczelni za Twoją aktywność, otwartość, za wszystko, co dla Uniwersytetu przez te lata zrobiłaś i co jeszcze w przyszłości zrobisz – dodał Rektor.

Współpracę z kanclerz Grażyną Elżbietą Fiok wspominał również rektor UMCS w latach 2012–2020 prof. Stanisław Michałowski:

– Gdybym krótko chciał powiedzieć, jaka cecha Pani Kanclerz miała największy wpływ na funkcjonowanie Uczelni, to byłaby to przede wszystkim sprawczość organizacyjno-zarządcza, która spowodowała, że w ciągu ośmiu lat udało nam się przeprowadzić inwestycje i modernizacje na kwotę 550 mln zł. (…) Druga ważna cecha, którą Pani Kanclerz posiada, to empatyczność, szacunek dla ludzi. Nawet jeśli były trudne sprawy, zawsze potrafiliśmy dojść do konsensusu.

Prof. Barbara Hlibowicka-Węglarz, dziekan Wydziału Filologicznego, przekazała wyrazy wdzięczności za otwartość, życzliwość i serdeczność oraz za pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw. Jako miłośniczce dalekich podróży, wspaniałej muzyki i dobrej lektury życzyła Pani Kanclerz czasu na realizację tych pasji.

Miłym akcentem spotkania było odznaczenie, które wręczył prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk:

– Wręczając medal Zasłużony dla Miasta Lublina, chciałbym podziękować i przekazać wyrazy szacunku, w imieniu własnym i mieszkańców Lublina, za lata pracy dla Uniwersytetu, dla miasta, ale też dla przedsiębiorców we wcześniejszym wydaniu Pani aktywności zawodowej.

W dalszej części spotkania współpracę z Panią Kanclerz wspominała Agnieszka Krukowska, dyrektor Centrum Kadrowo-Płacowego:

– W imieniu całego zespołu kanclersko-dyrektorskiego chcę wyrazić wdzięczność i przekazać podziękowania pierwszej kobiecie kanclerz w historii naszej Uczelni, która przez 12 lat pełniła tę funkcję z wyjątkowym zaangażowaniem, mądrością i klasą. (…) Przez cały ten czas była Pani naszym przewodnikiem i przyjacielem. Traktowała nas Pani nie jak swoich podwładnych, ale jak partnerów do wspólnej pracy na rzecz naszego Uniwersytetu. (…) Dla wielu z nas jest Pani nie tylko liderem, ale także mentorem i źródłem inspiracji.

Kończąc część oficjalną spotkania, Pani Kanclerz kilkukrotnie dziękowała współpracownikom:

– Bardzo dziękuję, że mam okazję zakończyć ten etap mojego życia zawodowego w taki sposób. Gdyby nie wszyscy Państwo, z którymi współpracuję na co dzień, nie udałoby się przez te 12 lat zrobić tak wiele w zakresie inwestycji, ale także w sprawach kadrowych. (…) Mam pełną świadomość, że najważniejsi są ludzie. Dla mnie naprawdę ten kapitał relacyjny, który buduję i zbudowałam wspólnie z Państwem, jest największą wartością.

Po części oficjalnej był czas na indywidualne składanie życzeń i podziękowań. Na oprawę muzyczną wydarzenia złożyły się występy prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak, dr szt. Natalii Wilk i dr. hab. szt. Tomasza Momota, prof. UMCS oraz dr. Piotra Chilimoniuka vel Selima, prof. UMCS i Hanny Lewandowskiej.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    5 grudnia 2024