Piknik Pracowników ZUL

Pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, spędzili miły i rodzinny czas w przestrzeniach Ogrodu Botanicznego UMCS. 1 czerwca odbył się tam Piknik Pracowników ZUL.

Uczestników powitali przedstawiciele władz rektorskich: rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMed prof. Wojciech Załuska, prorektor ds. ogólnych i rozwoju PL dr hab. inż. Dariusz Czerwiński oraz prorektor ds. misji i cyfryzacji KUL dr hab. Adam Zadroga, prof. uczelni.

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Dla najmłodszych w wydzielonej strefie Ogrodu dostępne były m.in. „dmuchańce”, eurobungee oraz przejażdżki konne. O aktywne i twórcze spędzenie czasu przez dzieci zadbali też studenci i pracownicy poszczególnych uczelni. Powstała Wioska Słowiańska z niecodziennymi rozrywkami nawiązującymi do życia Słowian w dawnych czasach. Studenci z Koła Naukowego Amatorów Antyku UMCS zaprezentowali stroje i uzbrojenie starożytnych wojowników: legionisty, gladiatora, hoplity; dla chętnych przewidziano warsztaty z fechtunku piankowymi mieczami. Z kolei w ofercie Koła Naukowego Pedagogów i Animatorów Zabawy UMCS było malowanie twarzy dla najmłodszych, puszczanie wielkich baniek mydlanych czy gry i zabawy integracyjne z chustą animacyjną Klanza. Dla amatorów motoryzacji Politechnika Lubelska przygotowała pokazy przerobionych wozów takich jak żuk czy „trabaktor”. Studenckie Koło Naukowe ISOMERS zachęcało do udziału w ciekawych doświadczeń chemicznych, zaś przedstawiciele KUL prowadzili warsztaty migowe.

Ciekawą inicjatywą były organizowane tego dnia III Mistrzostwa Polski w Płukaniu Lubelskiego Bursztynu przygotowane przez Uniwersytet Dziecięcy UMCS. Konkurencje w kilku kategoriach wiekowych odbywały się przy wejściu do Botanika. Tam też przewidziane były inne atrakcje związane z bursztynem, jak warsztaty z jego neolitycznej obróbki oraz poszukiwania jantaru w glaukonicie. W Dworku Kościuszków można było także obejrzeć wystawy biżuterii i prac związanych z bursztynem.

Osoby z zacięciem sportowym z pewnością były usatysfakcjonowane proponowanymi aktywnościami, często opartymi na współzawodnictwie, a zawsze – na idei zdrowego ruchu. W strefie zagospodarowanej przez Centrum Kultury Fizycznej UMCS i AZS UMCS można było m.in. zmierzyć siłę dłoni na elektronicznym dynamometrze, zrobić analizę składu ciała, zagrać w darta, boule czy wziąć udział w elektronicznych wyścigach kolarskich na trenażerze lub turnieju e-sportowym w FIFA 23.

Przy scenie odbywały się liczne konkursy, dzięki którym można było odświeżyć wiedzę na temat uczelni skupionych w ramach Związku Uczelni Lubelskich i KUL. Wszyscy uczestnicy mogli się także posilić w strefie gastronomicznej zlokalizowanej w kilku miejscach: przy Dworku Kościuszków, niedaleko placu głównego oraz w dolnej cześci Ogrodu.

Scenę tego dnia przejęli zdolni artyści, jak np. teatr ITP ze studenckim koncertem musicalowym, Inez Czajkowska, Julia Romanyuk i Joanna Skowyra. Wielu muzycznych doznań i niezapomnianych wrażeń dostarczył publiczności koncert zespołu Raz Dwa Trzy – „Ważne piosenki”. Adam Nowak z kolegami zaprezentowali m.in. takie hity, jak: Pod niebem pełnym cudów, Trudno nie wierzyć w nic, Nikt nikogo (I tak warto żyć), Jutro możemy być szczęśliwi, Czekam i wiem, Jesteśmy na wczasach (Młynarski) czy Uciekaj, moje serce (Osiecka).

Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę. Do zobaczenia za rok!

Fot. Michał Piłat, Bartosz Proll.

    Aktualności

    Data dodania
    3 czerwca 2024