Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr Beatą Daniluk z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Emocji UMCS m.in. o tym, czym jest otępienie i jakie są jego przyczyny. Ekspertka opowiedziała również, w których chorobach występuje oraz w jaki sposób się objawia. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
Zdjęcie ilustracyjne: rawpixel.com / Freepik
- (…) „Otępienie nie jest chorobą. To zespół objawów, który charakteryzuje znaczące obniżenie w różnych aspektach funkcjonowania poznawczego w stosunku do wcześniejszego poziomu funkcjonowania tej osoby i do poziomu oczekiwanego u osób w podobnym wieku i z podobnym wykształceniem. Najczęściej otępienie kojarzy się z poważnym upośledzeniem pamięci, ale może też obejmować inne funkcje, np. językowe, wzrokowo-przestrzenne. Może również dotyczyć problemów z planowaniem, osądem i wnioskowaniem (…).
– Otępienie jest procesem, czyli ma charakter postępujący i w większości przypadków – nieodwracalny. (…) Nie jest wynikiem normalnego, fizjologicznego starzenia się. Często powtarzam, że starzenie się jest uniwersalne i dotyczy wszystkich osób, jest obligatoryjne. Natomiast otępienie nie. (…) Tylko niektórzy z nas będą cierpieć na otępienie” – mówi dr Beata Daniluk.
dr Beata Daniluk – prodziekan ds. studenckich na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, od 2006 r. kierownik studiów podyplomowych Diagnoza i terapia neuropsychologiczna. Wśród jej zainteresowań naukowo-badawczych znajdują się: neuropsychologia kliniczna, nieuświadamiane procesy pamięciowe, obraz kliniczny i przebieg schorzeń otępiennych, biomarkery zaburzeń poznawczych u osób po udarze mózgu, metodologiczne aspekty diagnozy neuropsychologicznej oraz rehabilitacja neuropsychologiczna.
Fot. Michał Piłat