Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
26 czerwca 2024 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Senatu UMCS w kadencji 2020-2024. Za senatorami cztery lata pracy i 657 podjętych uchwał dla naszej Alma Mater, a także rok wyborczy, który wymagał zintensyfikowanych działań. Ostatnie spotkanie senatorów było także okazją do wręczenia listów z podziękowaniami z rąk rektora UMCS prof. Radosława Dobrowolskiego.
Tradycja demokratycznie wybieranych organów władzy wywodzi się już ze starożytności i jest kultywowana na uniwersytetach. Senat – jako organ składający się z przedstawicieli społeczności akademickiej – wyznacza podstawowe zasady funkcjonowania uczelni. Wiedza i doświadczenie członków Senatu dają rektorowi także wsparcie w podejmowaniu decyzji zarządczych.
W roku akademickim 2023/2024 Senat UMCS obradował osiem razy. Podczas posiedzeń podjęto uchwały dotyczące m.in. zmian statutu, wyborów, awansów zawodowych, spraw finansowych uczelni, regulaminów studiów i zmian regulaminów szkół doktorskich, programów studiów, uprawnień laureatów i finalistów olimpiad oraz konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych przy ubieganiu się o przyjęcie na studia oraz zmian w składach komisji senackich. Senatorowie podjęli także uchwały w sprawie: odnowienia doktoratu prof. Mariana Harasimiuka, nadania tytułu dhc prof. dr hab. Małgorzacie Witko, medali Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska dla prof. Leszka Mrozewicza i prof. Víta Voženílka czy wyrażenia zgody na przystąpienie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Związku Uczelni Lubelskich. Senatorowie głosowali również nad wnioskami o nagrody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki oraz wydali opinię w sprawie zgłoszenia kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych PAN.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich członków Senatu za włożony wkład w funkcjonowanie i rozwój Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Skład Senatu w kadencji 2020-2024
Treść: Sylwia Pawłowska-Jachura, Katarzyna Skałecka
Fot. Michał Piłat