Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 16-18 października 2023 r. na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu odbyła się konferencja „Aurora Olomouc Biannual 2023”. Nasz Uniwersytet, reprezentowany przez dyrektora Centrum ECOTECH-COMPLEX prof. Ryszarda Naskręckiego, został zaproszony na spotkanie jako partner UPOL.
Konsorcjum Aurora zostało zawiązane w ramach European Universities Initiative przez 9 uniwersytetów: Vrije Universiteit Amsterdam, University of Iceland, University of East Anglia, University of Duisburg-Essen, University Federico II of Naples, Universitat Rovira i Virgili, Universität Innsbruck, Palacký University Olomouc, Copenhagen Business School, Université Paris-Est Créteil oraz University of Minnesota (USA) jako tzw. partner globalny tego Konsorcjum. Warto wspomnieć, że konkurs European Universities został zorganizowany przez Komisję Europejską dla wzmacniania wymiany akademickiej i międzynarodowej konkurencyjności europejskich szkół wyższych oraz ich współpracy w kierunku nowoczesnego kształcenia i badań. Inicjatywa finansowana z programu Erasmus+ ma wspierać sojusze zawarte między instytucjami szkolnictwa wyższego z co najmniej trzech krajów członkowskich Unii Europejskiej lub innych krajów programu.
Program spotkania w Ołomuńcu, oprócz oficjalnych spotkań rektorów, rady konsorcjum oraz koordynatorów, obejmował sesje plenarne, tematyczne oraz – najciekawsze dla uczestnika zewnętrznego – panele dyskusyjne. W panelu pn. „Wpływ i rola uniwersytetów europejskich na przyszłość szkolnictwa wyższego w Europie” przedstawiono wiele informacji, które pokazały, jak współpraca w ramach tych sojuszy wpływa pozytywnie na rozwój poszczególnych uczelni. Z kolei w panelu pn. „Alliance Exchange – równoważenie edukacji, innowacji badawczych i odpowiedzialności społecznej” rozmawiano o największych wyzwaniach związanych z poszukiwaniem równowagi pomiędzy różnymi obszarami aktywności współczesnych uniwersytetów. Wreszcie w panelu „W stronę europejskich sojuszy uniwersyteckich skupionych na studentach” żacy z uczelni skupionych w Konsorcjum Autora dyskutowali o tym, jak najefektywniej wykorzystać szanse i możliwości, jakie stwarza Konsorcjum.
Ciekawym doświadczeniem było zapoznanie się z funkcjonowaniem Aurora Institute, wirtualnym centrum łączącym kluczowe elementy współpracy w ramach konsorcjum. Cele działania Aurora Institute są spójne z misją konsorcjum – „łączenie doskonałości akademickiej ze znaczeniem społecznym w badaniach edukacyjnych, transferze wiedzy i usługach”. Oficjalne punkty programu jak i mniej oficjalne spotkania oraz rozmowy pozwoliły wyrobić sobie pogląd, że Konsorcjum Aurora niezwykle ambitnie traktuje te nowe możliwości współpracy, a także, że tych dziewięć współpracujących ze sobą uniwersytetów tworzy społeczność opartą na wspólnych wartościach i celach, które chcą razem osiągać.
Treść i zdjęcia - prof. Ryszard Naskręcki