Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Historia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie sięga 1944 r. Z okazji jubileuszu 80-lecia Uczelni rozpoczynamy obchody, które potrwają przez cały rok. Przed nami m.in. uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z posiedzeniem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, spotkanie rektorów zrzeszonych w konsorcjum Alliance for European Universities ATHENA, wielki zjazd absolwentów, a także liczne wydarzenia naukowe, studenckie i kulturalne, które odwołują się zarówno do bogatej historii Uczelni, jak i idealnie wpisują się w jej wszechstronną działalność.
18 stycznia br. w przestrzeniach Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyła się konferencja prasowa z udziałem Rektora Uczelni prof. Radosława Dobrowolskiego, Przewodniczącego Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS prof. Jana Pomorskiego oraz Zastępczyni Dyrektora Instytutu Muzyki UMCS prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak, podczas której zaprezentowano bogaty program obchodów i wydarzeń towarzyszących.
Spotkanie rozpoczął Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Bardzo się cieszę, że zebraliście się Państwo, żeby wysłuchać i zapoznać się z propozycją świętowania wyjątkowego jubileuszu 80-lecia powstania UMCS, piątej publicznej powołanej do życia w granicach obecnego państwa polskiego. 80-letni jubilat, jakim jest nasz Uniwersytet, ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającą się Uczelnią, która ma nowe wyzwania, ale i pomysły na budowanie dobrej marki. Chcemy pochwalić się wszystkimi elementami, które składają się na obecną kondycję Uniwersytetu, nawiązując w oczywisty sposób do jego historii i tradycji.
W swoim wystąpieniu Rektor podkreślił, że program obchodów jubileuszu jest bardzo bogaty i współtworzony przez pracowników, studentów, doktorantów i sympatyków UMCS: – Poza sferą artystyczną i licznymi koncertami, które nas czekają w tym roku, przewidzieliśmy również bogaty program naukowy, dydaktyczny, popularyzujący zarówno nasz Uniwersytet, jak i kulturę akademicką w szerokim tego słowa znaczeniu.
Świętowanie obchodów rozpoczniemy już 19 stycznia wyjątkowym koncertem symfonicznym w Filharmonii Lubelskiej z udziałem m.in. Chóru Akademickiego UMCS i słynnego, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej argentyńskiego kompozytora Martína Palmeriego. Prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak podczas konferencji przybliżyła zebranym szczegóły dotyczące wydarzenia: – Program koncertu inaugurującego tak wyjątkowe święto jest wypadkową marki i rangi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Instytut Muzyki, który realizuje swoje działania artystyczne w ramach Uniwersytetu, ma znakomite, szerokie relacje w światowym środowisku muzycznym. Dzięki temu mogliśmy skonstruować program, który będzie połączeniem zarówno wyjątkowego kunsztu wykonawczego pracowników i studentów Uczelni, jak i światowych sław. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął znakomity kompozytor argentyński, pianista i wielki przyjaciel Lublina - Martín Palmeri. Całość koncertu poprowadzi prof. Urszula Bobryk, a ja będę miała wielką przyjemność i zaszczyt prezentować się w grze na akordeonie. Wystąpi także Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej. […] Podczas jubileuszowego koncertu usłyszymy światowe prawykonanie utworu M. Palmeriego – „Concierto para guitarra y bandoneon”, a także słynne „Misa a Buenos Aires”, które grane jest w największych salach koncertowych na całym świecie.
Prof. Jan Pomorski zaprezentował z kolei szeroki program wydarzeń głównych. Zaznaczył także duży wkład przedstawicieli społeczności akademickiej w jego tworzenie: – Studenci, z których jesteśmy niezwykle dumni, pracują nad spektaklem muzyczno-literackim o Marii Curie zatytułowanym „Pierwiastki Życia”. Premiera odbędzie się 4 kwietnia, zaplanowane są także seanse dla szkół, którym chcemy przybliżyć naszą patronkę. W kwietniu odbędzie się również sesja poświęcona doktoratom honoris causa połączona z obchodami 90. rocznicy urodzin naszego dhc, wybitnego filozofa idei, historyka, jednego z największych intelektualistów XX stulecia, prof. Krzysztofa Pomiana.
Prof. Pomorski przybliżył także międzynarodowe inicjatywy zaplanowane w ramach jubileuszu: – Niezwykle ważnym wydarzeniem będzie Międzynarodowy Kongres Marii Curie pn. „Innowacja jest kobietą”. Pokażemy to hasło zarówno pod kątem nauki, biznesu, jak i edukacji. Kongres połączony będzie z Konferencją Rektorów Uniwersytetów Polskich, która zawita wówczas do Lublina, oraz spotkaniem rektorów Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA.
Podczas jubileuszu pokazana będzie także miastotwórcza funkcja Uniwersytetu oraz jego wkład w rozwój Lubelszczyzny, dlatego na wiosnę zaprosimy na dwie konferencje: pod patronatem Prezydenta Miasta i Związku Uczelni Lubelskich oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego pn. „UMCS dla Lubelszczyzny”. Dbając o dobre relacje z absolwentami Uniwersytetu (których obecnie jest już ponad 267 tysięcy) zaplanowano również zjazd absolwentów UMCS. Z wydarzeń kulturalnych przed nami jeszcze koncert Orkiestry Kameralnej pod batutą Agnieszki Duczmal, występ zespołu Henryka i Doroty Miśkiewiczów, a także zaduszki jazzowe, podczas których będziemy wspominać profesorów i osoby zasłużone dla Uczelni.
W ramach jubileuszu powstały także: logotyp (zaprojektowany przez dr. Karola Pomykałę), który będzie obowiązywał przez 2024 rok w całej uniwersyteckiej korespondencji, grafika jubileuszowa (autor Szymon Strużyński) oraz limitowana seria Medali 80-lecia UMCS (wg projektu dr. Radosława Skóry).
Rok jubileuszowy UMCS został objęty patronatem honorowym Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Dodatkowe informacje: 80lat.umcs.pl
Fot. Bartosz Proll